Google geçtiğimiz günlerde YouTube içerik üreticilerinin elde ettiği kazançlardan yeni bir vergi toplayacağını duyurdu. Bu da tüm dünyada olduğu gibi Türk YouTuberlar arasında büyük bir yankı uyandırdı. Dünyanın en büyük yayın akışı platformu olan YouTube, video içerik üreticilerinin en çok tercih ettiği platformlar arasında yer alıyor. İçerik üreticiler, elde ettikleri aylık kazanç üzerinden belirli bir vergi ödüyor. Ancak yeni düzenlemeyle YouTuberlar daha fazla vergi ödemek zorunda kalacaklar.

YouTuberlar Nasıl Vergi Ödüyor?

YouTuberlar, YouTube İş Birliği Programı kapsamında elde ettikleri kazançlar için vergi ödüyorlar. Ödenecek vergi miktarı ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Genellikle elde edilen aylık kazanç üzerinden gelir vergisi ödeniyor. Gelir vergisi, yılın belirli zamanlarında beyanname aracılığıyla ilgili vergi dairelerine ödeniyor. Ayrıca YouTube, içerik üreticilerine ödeme yapmadan önce de bazı vergi kesintileri yapıyor. Google’ın yeni düzenlemesi ise işleri biraz daha değiştirecek gibi görünüyor. Peki yeni kararın ardından hangi YouTuberlar ne kadar ek vergi ödeyecek?

Fotoğraf: pexels

Google’ın Yeni Vergi Kararı Kimleri Etkiliyor?

Google geçtiğimiz günlerde tüm YouTube içerik üreticilerine bir e-posta gönderdi. E-posta sadece Amerika’da içerik üreten kişilere değil dünyanın her yerinde YouTube içeriği üreten kişilere gönderildi. Bu e-postanın içeriği ise şu şekildeydi.

“İlerleyen birkaç hafta içinde AdSense üzerinden vergi bilgilerinizi eklemenizi rica ediyoruz. Böylece uygulanabilir durumlarda sizden alınacak vergi miktarını doğru bir şekilde belirleyebileceğiz. 31 Mayıs 2021 tarihine kadar gerekli vergi bilgilerini sağlamamanız durumunda Google tüm dünyada toplam kazancınızın %24’üne kadarını vergi olarak kesme hakkını kullanabilir.”

Google tarafından gönderilen e-posta bize yeni YouTuber vergilendirme sistemi hakkında birçok önemli bilgi veriyor. Bu bilgilerden en önemlisi ise yeni vergilendirmenin uygulama zamanıyla ilgili. Yapılan bilgilendirmeye göre Google vergilendirme konusunda hiç vakit kaybedecek gibi görünmüyor.

Diğer bir önemli nokta ise vergilendirmenin hangi kazançlar üzerinden yapılacağıyla ilgili. Yapılan açıklamaya göre ABD’li izleyicilerin yaptığı reklam görüntüleme YouTube Premium, Super Stickers, Super Chat ve Kanal Üyeliği gibi eylemler bu vergilendirme kapsamında yer alacak. Yani bir bakıma yeni vergilendirme ABD izleyicilerine sahip YouTube kanallarını daha çok ilgilendiriyor gibi görünüyor. Ancak şunu da unutmamakta fayda var. YouTube izleyicilerin %20’si ABD vatandaşlarından oluşuyor.

Bu da aslında ABD’li izleyicilerin video akış platformunda önemli bir yüzdeyi oluşturduğını gösteriyor.
Google’ın Yeni Vergi Kararı Sonrasında YouTube İçerik Üreticileri Hangi Adımları Atacak?
Google’ın yeni kararı sonrasında Türk YouTuberlar bazı adımları izlemek zorunda. Bunlardan ilki AdSense üzerinden vergi bilgilerini girmek olacak. AdSense üzerinden vergi bilgilerinizi nasıl ekleyeceğinizi öğrenmek için şu adımları takip edebilirsiniz.

  • Kanalınıza bağlı olan AdSense hesabınızda oturum açın.
  • Hesabınızda yer alan “Ödemeler” bölümüne tıklayın.
  • Daha sonra “Ödemeler” bölümünde yer alan “Ayarları Yönet” bölümüne tıklayın.
  • “Ödeme Profili” bölümüne seçin.
  • “ABD Vergi Bilgileri” bölümünün yan tarafında yer alan “Düzenle” simgesini tıklayın.
  • Daha sonra “Vergi Bilgilerini Yönet” bölümüne tıklayın.
  • Vergi bilgilerini girmek için uygun formu seçmenize yardımcı olacak kılavuza ulaşabilirsiniz.

Sonraki aşamada bu kılavuzu takip ederek gerekli işlemleri uygulayabilirsiniz. Vergi bilgilerinizi girdikten sonra YouTube’ın değerlendirme yapmasını beklemeniz gerekecek.

YouTuberlar Ne Kadar Vergi Ödeyecek?

Yeni düzenlemeyle YouTuberlar farklı vergi miktarına tabi olacak. Aslında ödenecek vergi miktarı temelde ne kadar izleyici ve abone olduğuna ve bu izleyici ve abonelerin kaç tanesinin ABD’den geldiğine bağlı. Çünkü yapılan açıklama detaylı olarak incelendiğinde Google’ın yeni vergilendirme adımı daha çok ABD’li izleyicilerden elde edilen gelirleri kapsıyor.

Peki tüm dünyadaki YouTuberlar ne kadar vergi ödeyecekler?

Toplam ödenecek YouTube vergi miktarını belirlemek için birkaç yol izlemek gerekiyor. Ayrıca bu adımlar sadece Google’ın yeni vergilendirme sistemi için geçerli.

  • Eğer Google’ın yaptığı uyarıyı reddederseniz ve belgelerinizi ödemezseniz, YouTube toplam aylık kazancınızın %24’ünü vergi olarak ödemeniz gerekiyor. Belgeleri sunmadığınız durumda izleyicilerin nereden olduğunu önemsiz olacak. Yani vergi bilgisi sunmazsanız tüm izleyicilerden elde ettiğiniz aylık kazancın %24’ünü vergi olarak ödeyeceksiniz.
  • Vergi bilgilerinizi AdSense üzerinden yüklerseniz işler biraz değişiyor. Öncelikle yüklediğiniz bilgiler bir değerlendirmeden geçecek. Eğer anlaşma teşviklerinden faydalanabilirseniz, ABD’deki izleyicilerden elde ettiğiniz aylık gelirin %15’ini vergi olarak ödemeniz gerekiyor. Bu durumda dünyanın diğer ülkelerinden elde ettiğiniz gelir için ek bir vergiye tabi olmuyorsunuz.
  • Yüklediğiniz bilgiler anlaşma teşviki kapsamında değilse ödeyeceğiniz ek vergi yine farklılık gösterecek. Bu durumda ABD’deki izleyicilerden elde ettiğiniz aylık gelirin %30’unu vergi olarak ödemeniz gerekiyor. Yukarıdaki diğer durumla benzer şekilde dünyanın diğer ülkelerinden elde ettiğiniz gelir için ek bir vergiye tabi olmuyorsunuz.
Fotoğraf: unsplash

Örnek Vergi Hesaplaması

Türk YouTuberların ne kadar vergi ödeyeceği konusuna bakmadan önce yukarıdaki bilgiler ışığında örnek vergi hesaplamasına bakalım. Ancak burada belirtmemiz gereken önemli bir konu var. Aşağıda hesaplanan vergi, sadece Google’ın yeni düzenlemesiyle ödenecek olan vergidir. Buna ek olarak ülkelerin kendilerine özgü vergi uygulamaları olabilir.

Uyarımızı yaptığımıza göre şimdi Google’ın YouTube içerik üreticileri için sunduğu yeni vergi düzenine bakalım.

Diyelim ki YouTube’dan aylık 2.000TL kazanıyorsunuz. Bunun 200TL’si ise ABD’li izleticilerden geliyor. Bu durumda ödeyeceğiniz vergi şu şekilde olacaktır:

Eğer belgelerinizi yüklemezseniz tüm izleticilerden %24 vergiye tabi olacaksanız. Yani 480TL vergi ödemesini yapmanız gerekecek. Gerekli belgeleri yüklemediğiniz için ABD izleyici ve diğer izleyiciler gibi bir ayrım uygulanmayacak.

Belgelerinizi yüklerseniz ve anlaşma teşvikleri için uygun bulunursanız ABD’li izleyicilerden elde ettiğiniz 200TL’nin %15’ini vergi olarak ödemeniz gerekecek. Bu da 30TL’ye karşılık gelecek.

Ancak anlaşma teşvikleri için uygun bulunmazsanız ödeyeceğiniz tutar yine değişiyor. Bu durumda ABD’li izleyicilerden elde ettiğiniz 200TL’nin %30’unu vergi olarak ödemeniz gerekecek. Bu da 60TL’ye karşılık gelecek.

Türk YouTuberlar Ne Kadar Vergi Ödeyecek?

Google tarafından alınan yeni karar tüm dünyadaki YouTube içerik üreticileri gibi Türk YouTuberları da etkileyecek. Peki Türk YouTuberlar ne kadar vergi ödeyecek? Türk YouTuberlar, diğer YouTuberlar gibi vergi bilgilerini girmek zorunda. Eğer bilgileri girmezlerse %24 vergiye tabi olacaklar. Bilgilerini girdikten sonra da değerlendirme süreci işleyecek. Değerlendirme sürecinin sonunda da yukarıda ifade ettiğimiz yüzdelerden birisi uygulanacak.

Her YouTuber farklı kazanca sahip olduğu için ödenecek vergi miktarı konusunda kesin bir rakam vermek mümkün değil. Ancak yukarıdaki adımları izleyerek siz de Türk YouTuber olarak ne kadar vergi ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Yeni Karar Sonrasında YouTuberların Kazancı Düşecek Mi?

Google’ın yeni kararı YouTuber kazançlarına önemli bir darbe vuracak. Özellikle de yeni başlamış kanallar ilk aşamalarda sıkıntı çekebilir. Ancak kurallara uymamak daha yüksek cezaların kesilmesine neden olabilir. Bu nedenle YouTuberların Google’ın yeni kurallarını takip ederek gerekli bilgileri sağlaması büyük önem taşır.

Ayrıca ağırlıklı olarak yerel izleyiciye sahip olan kanalların bu yeni değişiklikten pek fazla etkilenmesi beklenmiyor. Yeni düzenleme temelde ABD’li izleyicilere ve abonelere sahip kanalları ilgilendiriyor. Bu nedenle Türk izleyicilerine sahip Türk YouTuberlar büyük ihtimalle bu yeni vergilendirmenin etkilerini çok fazla hissetmeyecek.