Hedef kitle, pazarlama sunumlarının baş aktörlerinden biridir. Hedef kitle nedir? en çok sorulardan biridir.

Toplantılarda uzun uzun konuşulur. Hedef kitleye ulaşmanın yolları aranır. Yapılacak çalışmalardan bahsedilir. Stratejilerin oluşturulmasında önemli yer tutar.

Peki, özünde hedef kitle nedir?En pratik anlamda, müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizin oluşturduğu, ulaşmak istediğiniz bir yapıdır.

Detaylı incelersek;

Hedef kitle nedir?

1. Hedef kitle, aslında bir hedef değildir. Potansiyel müşterilerinizi bir kenara ayırırsak, hedef kitle maaşınızı ödeyenlerdir. Markanızı ayakta tutan, nakit akışınızı sağlayan, markanızın giderlerini ödeyenlerdir.

Hedef kitle nedir? bu konuda başarılı olmak için sormanız gereken bir sorudur.

2. Markanızdan bağımsız bir yapı değildir. Markanıza anlam katanlardır. Sizin rakipleriniz arasından sıyrılmanızı sağlayanlardır.

3. Hedef kitle, sizi dinleyenler değildir. Hedef kitlenizle paylaşımda bulunabilir, sohbet edebilir, fikir ve önerilerini alabilirsiniz. Hedef kitlenizle iletişiminiz tek yönlü değildir, olmamalıdır.

4. Hedef kitle nedir? Belirli tipte insanların oluşturduğu kalabalıklar değildir. Hedef kitle, özünde herbiri kendi içinde bir dünya olan topluluklardır.

5. Hedef kitle nedir? Çoğu zaman kitle bile değildir. Çoğu zaman, hedef kitle yerine hedef birey demek daha doğru olur. O insanlara tek tek ulaşır, onlardan bir birliktelik kurarsınız. Mesajlarınızı, kitleye değil, kişiye özel kurgularsınız.

“Hedef kitle ne değildir?” sorusunu daha fazla uzatabiliriz. Fakat işin özünde hedef kitle kavramını anlamak ve onlar için yapılması gerekenler var.

Hedef kitle için neler yapmalıyız?

1. Onları gerçekten tanıyın: Markaların çok büyük bir oranı hedef kitlesini tanımıyor. Onların nelerden hoşlandığını, neleri sevmediğini bilmiyor. Onları tanımak için zaman harcamıyor. Hedef kitlesinin izlerini takip etmiyor. ( Müşterinizi yakından tanımak istiyorsanız, yeni dönemin müşteri özellikleri neler yazısını inceleyebilirsiniz.

Sosyal medya hedef kitleyi tanımak için muhteşem bir araçken, bunun için zaman da harcamıyor, emek de harcamıyor. Hedef kitle nedir sorusu atlanıyor.

Önemli bir detay atlanıyor: Hedef kitlenizi tanımıyorsanız, onlara nasıl ulaşacaksınız?

2. İletişim kurun: Bazı markalar, egolarına yeniliyorlar. Sürekli kendileri konuşmayı tercih ediyorlar. Müşterileri konuşacak olsa, bir an önce susmalarını istiyorlar. Hatta bazen sırf daha fazla konuşmak için, dinlemiş gibi yapıyorlar.

Gerçek markalar, iletişim kuranlardır. Dinlemenin, anlamanın, öneminin farkında olanlardır.İletişim kurarlar, müşterilerine gerçekten değer verirler.

3. Klasik fokus gruplardan vazgeçin: Fokus gruplar giderek anlamını yitiriyor. Çünkü çoğunda duyulması gereken söyleniyor. Gerçekler göz ardı ediliyor.

Diğer taraftan, yeni fokus gruplar artık her yerde. Çünkü hedef kitleniz konuşuyor, anlatıyor, eleştiriyor, beğeniyor, paylaşıyor. Yapmanız gereken bunları takip etmek, desteklemek ve iyi anlamak.

4. Big datayı unutun: Big data, havalı bir kelime olabilir. Fakat data anlamlı değilse, hiçbir işe yaramaz. Anlamlandırılmamış data, bir çöp yığınıdır.

Big datayı unutun. İşin özüne inin, hedef kitlenizle ilgili datalara yoğunlaşın. Onları daha anlamlı hale getirin. O dataları, sıkıcı excel satırlarının arasından kurtarın. İşe yarar ve güçlü hale getirin.

5. Birlikte geliştirin: Hedef kitlenin en önemli özelliklerinden biri, markaya koşulsuz yardım edebilmesidir. Her şeyi kendiniz yapmaya çalışmayın. Markalar her konuda bilgili olmak zorunda değiller. Önemli olan hedef kitlenizi, oyuna dahil etmek, birlikte geliştirmek.

Hedef kitleye, markanızı birlikte geliştirme imkanı sunmak; onların bağlılıklarını  arttırır. Kendilerini değerli hissettirir. Markanıza saygıları artar.

Birlikte geliştirmek, herkesin kazandığı, kaybedeni olmayan bir yapıdır.

Sosyal Medyada Hedef Kitle Nedir?

Sosyal medya, hedef kitle belirlemek açısından çok fazla imkan sunmaktadır. Geleneksel pazarlamanın sınırlarının dışına çıkarak, müşteriyle ilgili birçok veriye ulaşabiliyorsunuz. Bu verileri doğru analiz ettiğinizde ise, hedef kitlenize erişiminiz kolaylaşıyor.

Sosyal medyanın hedef kitle açısından sağladığı imkanlar:

Hedef kitlelerinizi lokasyon bazlı hedefleyebiliyorsunuz. Bu sayede herkese ulaşmaya çalışmak yerine belirli bir ülke, il, ilçe veya bölgedeki insanları hedefleyebilirsiniz. O insanları sadece orada yaşama durumuna göre değil, belirli dönemlerde orada olma durumuna göre de hedefleyebilirsiniz.

Eğitim durumuna göre hedefleme yapabilirsiniz. Sosyal sayesinde insanların eğitim durumuna göre lise, üniversite, yüksek lisans vs hedeflemeler yapabiliyorsunuz. Bu durum belirli bir eğitim seviyesindeki insanlara ulaşmak isteyen şirketlere ciddi avantajlar sunacaktır.

 Cinsiyete göre hedefleme yapabilirsiniz. Hedef kitlenizdeki insanları cinsiyetlerine göre segmente edebilir. Onların ihtiyaçları doğrultusunda mesajlar verebilirsiz.

Yaş aralığına göre hedefleme yapabilirsiniz. Hedef kitlenizde belirli yaş aralıkları belirleyebilir, sosyal medya aracılığıyla o gruplara ulaşabilirsiniz.

Davranışlara göre hedefleme yapabilirsiniz. Sosyal medyada davranışlarımızla ilgili birçok veri var. Bu verileri hedef kitlelerinize ulaşmak için kullanabilirsiniz. Mesela bir bavul markası iseniz, sık seyahat edenler sizin için önemli bir hedef kitle olabilir. Bu kitleye ulaşıp, iyi sonuçlar alabilirsiniz.

( Sosyal medya ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, Sosyal Medya nedir? yazısını inceleyebilirsiniz. )

Sosyal medyanın hedef kitle açısından faydaları neler?:

1. Geleneksel mecralardaki gibi genele ulaşmak yerine, hedef kitlelerinizi daha fazla parçaya ayırabiliyorsunuz. Bu şekilde hedef kitlelerinizi daha yakından tanıma imkanına sahip oluyorsunuz.

2. Kişiselleştirilmiş mesajlar sunabilirsiniz. Örneğin bir bebek bezi markası olabilirsiniz. Hedef kitleniz yeni çocuğu olmuş anneler olabilir. sosyal medyada 0-2 yaş arası bebeği olan anneleri hedefleyebilir. Onlara özelleştirilmiş mesajlar sunabilirsiniz.

3. Hedef kitlelerinizin davranışlarını ölçümleyebilirsiniz. Geçmişte hedef kitle konusunda en önemli eksiklerden biri, hedef kitlemizdeki insanların reaksiyonlarına yeterince hakim olamamaktı. Sosyal medyanın etkisiyle, hedef kitlelerinize iletişim yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda hangi hedef kitlenin hangi içeriğinizi ya da ürününüzü beğendiğini tespit edebiliyorsunuz.

4. Hedef kitlelerinizi, düzenli güncelleyebilirsiniz. Sosyal medyada hedef kitlenizdeki insanlara yaptığınız iletişim çalışmalarını, ölçümlemek aynı zamanda onları ayrıştırmak açısından da önem taşıyor. Sizin düşündüğünüz bazı hedef kitleler, aslında sizin gerçek hedef kitleniz olmayabilir. Bu insanları iletişim çalışmalarınız sırasındaki, etkileşimlerinden anlayabilirsiniz. Sizinle bağı güçlü olmayan kişileri, hedef kitle planınızdan çıkarabilirsiniz.

Hedef kitle nedir yazısı ilginizi çektiyse, markalaşmak, beyazlığa kanat çırpmaktır yazısını da öneririz.