Akıllı telefonlar günlük yaşamımızın bir vazgeçilmezi. Nerede, nasıl olursa olsun akıllı telefonlarımızdan uzakta bir hayat kimsenin düşleyeceğini düşünmüyoruz. Akıllı telefon piyasası bu kadar gelişmişken haliyle Apple ve Samsung ile alıştığımız akıllı telefon hayatına yeni eklenen rakiplerden biri de Huawei.

Huawei, gerek kuruluşu gerekse kısa sürede sağladığı başarı ile tüm dünyada adını duyurmuş bir teknoloji şirketi. 1987 yılında eski bir subay tarafından kurulan şirketin asıl amacı Çin ve ülke dışındaki işletmelerin çoğuna danışmanlık ve operasyon hizmetleri sağlamaktı. Bugün ise 188.000 çalışanı olan dev bir şirket haline geldi. Huawei dünyanın dönüşümüne uyum sağlamaya çalışan bir şirket. Trendleri yakından takip ediyor. Bu konuda önemli yatırımları var. Ayrıca çalışanların %46’sı araştırma ve geliştirme çalışmalarına aktif olarak katılmaktadır.

Aynı zamanda Huawei, çalışanları için güçlü bir büyüme platformu sunuyor. Genç ekiplerine daha fazla sorumluluklar verirken kariyerleri için de çeşitli fırsatlar sunuyor. Bu sayede Huawei’nin yedi yılda satışlarının  51 kat büyüdüğünü görüyoruz.

Teknoloji Emin Adımlarla İlerliyor

Huawei, veriler ve günlük kullanım örneklerinden yola çıkarak akıllı teknolojinin her sektöre nasıl nüfuz ettiğini gösteren Global Endüstri Vizyonu Raporu’nu yayınladı.

5G kapsamı, yapay zeka (AI), ev robotu ve akıllı asistan kullanım oranları da dahil olmak üzere 2025 yılına kadar teknoloji eğilimlerini öngören Huawei, geleceğimizi şekillendirecek 10 mega trend tahminini açıkladı.

Her bir şirkette çalışanların yanı sıra robotlarında olacağını, 5G internet hızına ulaşılacağına, büyük şirketlerin yapay zekayı aktif olarak kullanacağına dikkat çekti. Eskiden güzel fotoğraf çeken telefonları bile hayal etmek zorken şimdi robotların iş arkadaşımız olacağını bilmek heyecanlandırdığı kadar, ürkütmüyor da değil. Aslında en dikkat çekici içlerinden akıllı sokaklar uygulaması. Buna gerçekten insanların ihtiyacının olduğu su götürmez bir gerçek.

Altyapı Eksiklikleri Önemli Yerde Duruyor

Günümüzde yaşanan birçok doğal felaket altyapının eksikliğinden meydana gelirken zararları da bu ölçütte daha çarpıcı oluyor. Teknoloji şirketleri artık sadece çağımız için akıllı telefon üretmenin yeterli olmadığının da farkında. Huawei ise gelecekte olabilecek teknolojik değişimlerden en önde olanlarını sırasıyla açıklamış.

İşte, Huawei Açısından Öngörülen 10 Mega Trend

Rapor açıklandıktan sonra, konuyla ilgili açıklamalar da bulunan Huawei ICT Enterprise CMO’su Kevin Zhag:

İnsani keşif asla durmayacak. Şimdiki görüşlerimizi, gördüklerimizin ötesine koymalı ve geleceğe bakmalı, inovasyondan icada geçmeliyiz. Tüm endüstriler AI(Yapay Zeka), 5G, bulut bilişim ve diğer yeni teknolojileri benimsediğinde yüksek büyüme oranıyla akıllı bir geleceğe sahip olabiliriz. Huawei olarak, toplum için her koşulda bağlantıyı sağlayan akıllı teknolojiyi geliştirmeye kararlıyız.” dedi.

1. Botlarla Yaşamak: Son gelişmeler, algısal yapay zeka ve ağ teknolojileri, çeşitli ev ve kişisel senaryolarda robotiklerin kullanım oranını yükseltiyor. Global Endüstri Vizyonu (GIV), 2025 yılına geldiğimizde ev robotu kullanım oranının yüzde 14’e ulaşacağını öngörüyor.

2. Üstün Görüş: 5G, VR / AR, makine öğrenmesi ve diğer gelişen teknolojilerin gelişmesi, iş dünyası ve kültürlerimiz için yeni manzaralar açarak mesafelerin kalkmasını ve tarihin ötesini görmemizi sağlayacak. GIV, AR / VR kullanan şirketlerin oranının yüzde 10’a yükseleceğini tahmin ediyor.

3.Sıfır Arama: Veri odaklı ve sensör donanımlı cihazlar ihtiyaçlarımızı öngörmeye başladığında, bilgi bizi bulacak. Gelecekteki aramalar buton gerektirmeyecek, kişisel sosyal ağlar zahmetsizce oluşturulacak. GIV, akıllı cihaz sahiplerinin yüzde 90’ının akıllı kişisel asistanlar kullanacağını öngörüyor.

4. Akıllı Sokaklar: Akıllı ulaşım sistemleri insanları, araçları ve altyapıyı birbirine bağlayarak sıfır tıkanıklık, hızlı acil durum müdahalesi ve hayatı daha kolay hale getirecek diğer işlevleri yaratıyor. GIV, araçların yüzde 15’inin nesnelerin interneti ile bağlantılı olacağını öngörüyor.

5. Botlarla Çalışma: Günümüzde birçok endüstriyi dönüştürmeye devam eden akıllı otomasyon, daha tehlikeli, yüksek tekrarlı ve hassasiyetli görevleri üstlenecek. GIV, her 10.000 çalışan için sektörde 103 robot olacağını öngörüyor.

6. Arttırılmış Yaratıcılık: Bulut teknolojisi ve yapay zeka, bilimsel deney ve inovasyon maliyetini azaltacak ve herkes için uygun bir potansiyel yaratacak. GIV, büyük şirketlerin yüzde 97’sinin AI (Yapay Zeka) kullanacağını öngörüyor.

7. Kesintisiz İletişim: AI (Yapay Zeka) ve büyük veri analizi, şirketler ve müşteriler arasında kesintisiz iletişim kurarak dil engellerini ortadan kaldırıyor. Doğruluk ve güven yarının iletişimini destekleyecek. GIV, işletmelerin ürettikleri verinin yüzde 86’sını tamamen kullanacaklarını öngörüyor.

8. Simbiyotik Ekonomi: Global şirketler, birleşik erişim platformlarında dijital teknoloji ve akıllı uygulamaları benimsiyorlar. Bu ise daha fazla iş birliği, kaynak paylaşımı, daha güçlü küresel ekosistemler ve daha yüksek verimlilik anlamına geliyor. GIV, her şirketin her yerde bulut teknolojisi kullanacağını ve iş uygulamalarının yüzde 85’inin bulut tabanlı olacağını öngörüyor.

9. 5G’nin hızlı yayılımı: 5G daha önceki kablosuz internet seçeneklerinden çok daha hızlı indirme gücüne sahip. GIV, dünya nüfusunun yüzde 58’inin 5G’ye erişebileceğini öngörüyor.

10. Global Dijital Yönetim: Dijital teknolojideki gelişmeler, paylaşılan veri standartları ve veri kullanımı ilkeleri ile dengelenecek. GIV, yıllık küresel veri hacminin 180 ZB’ye (1 ZB = 1 trilyon GB) ulaşacağını tahmin ediyor.