George Eastman Kimdir?

George Eastmen 1854’te New York’da doğmuştur. Eastmen üç çocuklu bir ailenin en küçük çocuğudur. Küçük yaşta babasını kaybedince okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Annesi ve biri çocuk felci olan iki ablasının bakımını üstlenmiştir. Çocuk felci olan ablası ise Estmen 16 yaşında iken öldü.

Önceleri büro elemanı olarak işe başlamış ancak maaşı yeterli gelmeyince akşamları da muhasebe okuyarak bankada memur oldu… Eastmen gündüzleri bankada çalıştı, akşamları da mutfakta fotoğrafçılıkla ilgili deneyler yaptı. Bazı geceler mutfakta yerde yattı. Üç senelik fotoğraf deneylerinden sonra ise bir formül bulmuştu… Eastmen; 1879’da iş ve fotoğraf merkezi olan Londra’ya plaka kaplama makinesinin patentini almak için gitmiştir. 1880’de ise patenti almıştır.

Kodak Kuruluşu

1880’de Eastman, New York’ta bir binanın üçüncü katını kiralayarak kuru levha üretmeye başlamıştır. Kuru tabak işindeki başarısı, iş adamı Henry A.Strong etkilemiştir ve para yatırmıştır. 1881’de Eastman ve Strong, Eastman Dry Plate Company isimli bir ortaklık kurmuştur.  1881’de ise Eastman, tüm zamanını yeni şirkete ve onun işine ayırmak için Rochester Tasarruf Bankası’ndaki görevinden ayrılmıştır.

1884’te Eastman-Strong ortaklığı, 14 hissedarlı yeni bir şirkete – Eastman Dry Plate and Film Company’ye evrilmiştir. Eastman Şirketi, 1889’da kuruldu. ‘Kodak‘ kelimesi bir ticari marka olarak ilk kez 1888’de tescil edilmiştir. Estman Kodak ismini nasıl bulduğunu şu sözlerle ifade eder: “İsmi kendim icat ettim. ‘K’ harfi benim favorimdi – güçlü, keskin bir harf gibi görünüyor. Kelimeleri oluşturan çok sayıda harf kombinasyonunu denemek meselesi haline geldi. ‘K’ ile başlayan ve biten Sonuç “Kodak” kelimesi…”

Eastman ayrıca Kodak’ın dünya çapında yaygın olarak bilinen kendine özgü sarı ticari elbisesini seçmiştir. Şirket, Eastman Kodak Company of New York’un organize edildiği 1892’den beri Eastman Kodak Company olarak anılmaktadır.

İlk İcatlar

George Eastman esnek rulo filmi icat etti ve 1888’de bu filmi kullandığı gösterilen Kodak kamerayı tanıttı.  Şirketin adını da Kodak yaptı.

Kodak, Edison’un sinema kamerasını mümkün kılan şeffaf filmi icat etti. Sağdaki Thomas Edison, soldaki ise Eastman Kodak’tır. Thomas Edison, filmi geliştirmekte olduğu sinema kamerasında kullanılmak üzere uyarlayarak Eastman şirketinin başarısını daha da artırdı.

Fotoğraf: Library of Congress

İlk röntgen 1895’de Wilhelm Röntgen tarafından Kodak filmi ile çekildi. Kodak radyasyon miktarını belirleyecek film yaptı, böylece modern röntgen icat edildi.

Fotoğraf: wikipedia

1975’te Kodak mühendisi Steven Sasson, ilk şarj bağlantılı cihaz (CCD) sensörünü icat etti. 20 senelik çalışmalardan sonra 1999’da kullanıma sunulan ilk verimli organik ışık yayan diyotları (OLED) piyasaya sundular. 1986’da Kodak, kamera boyutunda megapiksel sensörü icat etti. Kodak maalesef ilk kez ivmeyi koruyamadı, dijital teknolojiye hakim olan Japon rakiplerine yenildi.

2000’lerin başında ve ortasında OLED teknolojisini dijital fotoğraf çerçeveleri oluşturmak için kullandı. Fakat Kodak’ın ilk dijital kameraları pek popüler olamadı. Böylece, 2009’da OLED LG’ye satıldı. Kodak, EasyShare dijital fotoğraf makinesi ve yazıcı serisi ile beğeni topladı ancak geç kalınmıştı…

Görüntü yakalamak; Kodak için temel amaç olmakla beraber, son yıllarda yüksek hızlı ticari mürekkep püskürtmeli baskı makineleri, iş akışı yazılımı ve ev tipi fotoğraf yazıcıları ile de tanınmıştır. Kodak’ın kendisinin icat ettiği bir teknoloji olan dijital fotoğrafçılığı yakalayamaması büyük bir hatadır. Kodak dijital fotoğrafçılığın yıkıcı bir teknoloji olduğunu yıllarca öngöremedi ve sonrasında, dijital fotoğrafçılık ve dijital baskıya odaklanan ve ‘ödünç alınan’ teknolojiler ile kavramlara dayalı agresif patent davalarından elde edilen gelirlerle desteklenen bir geri dönüş stratejisi girişiminde bulundu. Ancak, bu plan başarısız oldu ve Kodak Ocak 2012’de Bölüm 11 iflas koruması için başvuru yaptı.

Bununla beraber Şubat 2012’de, Kodak tarihinde ilk kez şirket, tüm dijital fotoğraf makineleri, cep video kameraları ve dijital resim çerçeveleri üretimini durduracağını ve bunun yerine dijital baskı pazarına yoğunlaşacağını belirtti. Şirket eski işlerini bitirerek 2013’te daha küçük bir yapıyı ilan etmeden evvel patentlerini satmıştır.

Kodak’ın İflasından Çıkarılacak Dersler:

  • İnovasyona gereken önemi verin.
  • Ekibinizi sıkı bir şekilde denetleyin.
  • Rakiplerinizi yakından takip edin, gerekli önlemleri her zaman alın.
  • Aynı zamanda dönemsel olarak yıkıcı inavosyanlar da gerçekleşebilir. Böyle durumlarda; sizin rakibiniz gibi görünmeyen bir şirket size ciddi zararlar verebilir. Apple’in iPhone’u çıkarması Kodak’la rakip gibi görünmese de ciddi zararlar vermiştir. Güncel müşteri isteklerini çok net öğrenin.
  • Bütünsel ve etkili şekilde hareket edin.

Kodak’ın Bugünü

Eastman Kodak Company (NYSE: KODK) bugün, 213 milyon dolarlık konsolide gelirler dahil olmak üzere 2020’nin ikinci çeyreği için mali sonuçlar bildirdi.

İkinci çeyrekte öne çıkan özellikler şunları içerir:
⦁ 213 milyon dolarlık konsolide gelirler
⦁ GAAP 5 milyon dolarlık net zarar
⦁ 7 milyon dolarlık eksi operasyonel FAVÖK
⦁ Çeyrek sonunda 180 milyon dolarlık nakit bakiyesi

Kodak İcra Kurulu Başkanı Jim Continenza, “Kodak, ikinci çeyrekte salgının getirdiği zorlukları aşmaya devam etti” dedi ve “Baskı endüstrisindeki yavaşlama performansımızı etkilemesine rağmen, yüksek kalitede ofset benzeri kalite sunan çığır açan KODAK PROSPER ULTRA 520 Dijital Baskı Makinesi de dahil olmak üzere altı yeni baskı ürününün lansmanıyla müşterilerimize hizmet vermeye devam ettik ve uzun inovasyon geçmişimizi ilerlettik. Üretim hızları – tümü endüstrinin en düşük işletme maliyetinde. İleriye bakarken, baskı endüstrisinin gelişimini ilerletmede lider konumumuzu desteklemek için işimize yatırım yapmaya kararlıyız” diye ekledi.

30 Haziran 2020’de sona eren çeyrekte gelirler 2019’un aynı dönemine göre yaklaşık 94 milyon dolar azaldı. Kodak, çeyreği 31 Mart 2020 nakit bakiyesi olan 209 milyon dolardan 180 milyon dolarlık nakit bakiyesi ile kapattı.

Kodak CFO’su David Bullwinkle “İkinci çeyrekte, esas olarak COVID-19 salgınının işimiz üzerindeki etkileri nedeniyle 29 milyon dolar nakit kullandık. COVID-19 krizi ikinci çeyrek satış hacimlerimizi etkilerken, hem satış hacimlerinde hem de işletme sermayesinde iyileşme bekliyoruz” dedi. Ayrıca, çeyrek sonunun ardından, Kasım 2021 itibarıyla % 5,00 Teminatlı Dönüştürülebilir Tahvil sahipleri toplam 95 milyon dolarlık anapara tutarını dönüştürme hakkını kullandıklarından, şirket borcunu önemli ölçüde azalttı. Notları Kodak hisselerinin hisselerine dönüştürerek kalan ödenmemiş tutarı 5 milyon dolara düşürdü.