Letgo 2015’te Abd’de kurulmuştur. Başlangıçta New York City merkezli ürünleri yerel olarak satın almak veya satmak için kullanılan bir dijital e-ticaret platformu olarak yola çıkmıştır. Letgo’nun kurucusu kim diye sorarsanız bunun cevabı Alec Oxenford, Enrique Linares, Jordi Castello üç ortaktır.Şirketle en çok ilgilenen kişi Enrique Linares’tir hala kendisi şirket kurulduğundan beri şirketin CEO’sudur.

Letgo, ikinci el eşya alım- satım işlemlerinin yapıldığı bir platformdur. Basit tabirle letgo’yu tanımlamış olsak da içeriğini anlatmak için daha uzun cümlelere ihtiyacımız var. Öncelikle neden ikinci el? Diye düşünülüyor ve insanlar bunun cevabını arıyor. Letgo öyle bir şey yaptı ki, insanların alışveriş tutkusu geri dönüşümlü bir şekilde canlı kalabildi.

Letgo ile ilgili aramaları analiz ettiğimizde ise 2016’dan itibaren ciddi bir yükseliş trendi olduğunu görüyoruz. Bu durum Letgo’ya gösterilen ilgiyi kanıtlar bir niteliktedir.

Mesela bir ürün var aklınızda ve bu ürün tahmininizden daha pahalı ve sizin için ulaşılmaz, ne çözüm bulursunuz? Bebeğinizin kıyafetleri küçük geliyor ve değerlendirmek istiyorsunuz, nasıl değerlendirirsiniz? Seneler öncesine ait bir tablonuz var ve biliyorsunuz ki maddi ederi yüksek, ne şekilde satarsınız? Bu ve bunun gibi pek çok soru işaretinin cevabı letgo’da. Bu uygulama çek- yükle- mesaj at! Letgo ile rahat sat! sloganlı reklamın birebir yansımasıdır. Aklınıza gelebilecek her kategoride ürünü Letgo’da bulmanız mümkün…

Mobil olarak çıkan Letgo,  web deneyimi de sunuyor ve kullanıcı deneyimini çok kolay bir şekilde ürün listelemelerini yapabilmelerini sağlıyor. Mobil üzerinden girdiğinizde taktirde filtreleme sizin bulunduğunuz bölgeye yakın ürünler gösteriyor. Yeni medyanın gelişmesi ile dünyada paylaşım ekonomisi gelişti ve değişti. Bu gelişimin son örneklerinden birisi de Letgo.

lego nedir

Letgo Nasıl Çalışır?

Letgo’nun web sitesine giriş yaptıysanız sağ üst köşede giriş ve kayıt ol butonlarını göreceksiniz. Üyeliğiniz yok ise kayıt ol butonuna tıklayarak bilgilerinizi eksiksiz girin. Üyelik formunu doldurduğunuzda satış yapmaya ve satın almaya hazır olacaksınız.

Alıcılar için;

Platformun alıcılar için sağladığı kolaylıklardan biri filtreleme özelliğidir. Keşfet sayfasında ‘’ Yakınındaki fırsatları ‘’ gör şeklinde bir çerçeve karşınıza çıkacak. Bu sayfada Letgo’nun konumunuzu kullanmasına izin verdiğiniz takdirde ihtiyacınız olan ürünlerin size yakın lokasyonlarda satışı var mı görebiliyorsunuz. Yine aynı sayfa üzerinde konum – fiyat- sırala ve yayınlanma zamanı gibi seçenekler sizlere sunulmuş. Bu seçenekleri isteğinize göre filtreleyerek aramanızı daha da detaylandırabilirsiniz.

yakın ilan

Ana kategorilerden faydalanarak ihtiyacınız olan ürünü bulmak istiyorsanız bu kategorileri de kendi içinde filtreleye biliyorsunuz. Diyelim ki ikinci el araba kategorisini seçtiniz. Hemen sol tarafta araçlara özel filtrelere yer verilmiş. Kasa tipi, vites, kilometre gibi önemli detayları isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu sayede tüm arabalara tek tek bakıp vakit kaybetmektense, kolay ve hızlı alışveriş yapma fırsatı yakalamış oluyorsunuz.

letgo

Satıcılar İçin;

Letgo’da bir satıcıysanız  işlemler daha fazla detay istiyor. Ürün satmaya karar verdiniz ve hesabınıza giriş yaptınız. Karşınıza çıkan sayfanın sağ üst köşesinde kırmızı küçük bir kamera işareti göreceksiniz. ‘’Sat’’ yazısına bastığınızda ürününüzün fotoğrafınızı çekmeniz istenecek. Online satışta görselin kalitesi, her açıdan çekilmiş olması ve orijinalini birebir yansıtması çok önemlidir. Satacağınız ürünü iyi fotoğrafladığınız da daha hızlı geri dönüş alırsınız.

Letgo sizden ürününüzü kolay satmanıza yardımcı olacak tüm bilgileri isteyecektir. Bu detaylar sayesinde ürününüze filtreleme kullanıldığında daha çabuk ulaşılır. En basit örnekle açıklamak gerekirse, bir kıyafet satacaksınız ve fiyatını 0 – 100 arası girdiniz diyelim.

Letgo’da ürün arayan müşteri ise kıyafet kategorisinde aynı fiyat aralığını filtrelendi. Ürününüzün alıcının önüne daha çabuk çıkma ihtimali artacaktır. Ürün için istenen bir de açıklama kısmı vardır. Burada ürününüzün tüm özelliklerini belirtmelisiniz.

Ürününüzün eksi bir özelliği varsa bunu açıklamalar kısmına eklemeniz müşterinin isteği açısından faydalı olacaktır. Güvenilir bir satıcı profili oluşturmanız için ürünü tüm şeffaflığı ile yansıtmanız gerekecektir. İkinci el ürün satışında müşteri daima tedirgindir. Ön yargıyı kırmak adına ürününüzü çok iyi aktarmalısınız.

Alıcı ve satıcı birbiri ile daha iyi iletişim kursun ve ortada bir soru varsa çözebilsin diye, Letgo mesajlaşma fırsatı da sunuyor. Ürüne dair alıcının bilmesi gereken en ufak noktayı bile atlamayın.

letgo satış

Letgo’da ilanınız için yayınladığınız fotoğrafta şunlara dikkat edin.

  • Görselin ürünün hepsini yansıttığından emin olun.
  • Işığın açısını doğru ayarlayın.
  • Üründe, çizik yahut hasar gibi müşterinin bilmesi gereken durumlar varsa fotoğrafta görünmesini sağlayın.
  • Ürüne dahil olan ek parçalar varsa bunların fotoğrafını da ekleyin.
  • Ürünün sizdeki fotoğrafını çekin, örnek ‘’ başka siteden aldığınız ‘’ fotoğraf olmamasına dikkat edin.

 

letgo site

Ayrıca, nasıl bulacağım, ürünler nerede gibi sorulara gerek kalmadan içeriklere ulaşabiliyorsunuz. Siteyi kullanmak oldukça kolay…

Letgo Hangi Özelliklere Sahiptir?

Letgo herhangi bir ikinci el alışveriş sitesi gibi basit özelliklere sahip değildir. Satıcılar ve alıcılar kolay faydalanabilsin diye ayrıcalıklar sunmuştur. Mesela yakın çevrendeki ürünleri bulman konusunda ekstra yardımcı bir buton ile alışverişini destekler. En kısa sürede verimli bir alışveriş yapmanı sağlayarak, ihtiyacın olan ürüne kavuşturur. Sizin için gerekli olmayan eşyaları nakite çevirerek bütçene katkıda bulunmana yardımcı olur.

Letgo pazarlık için gerekli ortam için sohbet bölümüne yer vermiştir. Belki de pazarlık sayesinde aradığın ürünü tahmininden ucuza mal edebilirsiniz. Online alışverişte satıcının güven vermesi çok önemlidir. Tamamlanmış bir profil ve özenilmiş bir profil fotoğrafı ile müşteri kazanma hızınız artar.

Alıcı ve satıcı birbirlerinin profilini rahatça görebilirler. Bu da birbirleri hakkında fikir sahibi olmalarını sağlar. Facebook ya da e-posta adresinde kaydolabilirsiniz. Pek çok kategoriye erişim sağlar ve en uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz.

Letgo Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Letgo kullanırken satıcıların ve alıcıların dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Letgo iki tarafında haklarını koruduğunu satış sözleşmesinde bildirmektedir. Lakin istenmeyen durumlar ile karşılaşılmaması adına alıcının da satıcının da önlem alması gerekiyor. Şayet alıcıysanız satın almaya karar verdiğiniz ürünün fotoğrafları yeterli değilse, satıcıdan fotoğraf talep etmenizde bir sakınca yoktur.

Ürün elinize ulaştığında kargoya ürünü teslim aldığınıza dair imza vermeden ürünü incelemeniz ve kontrol etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Satıcı da gönderdiği ürünün son halini fotoğraflamalı ve şayet alışveriş sonunda haksız bir taleple karşılaşırsa satış sözleşmesi ve ürün fotoğrafı ile hukuki yollara başvurmalıdır.

İkinci el bir ürün alıyorsunuz ve ürünün ambalajı henüz açılmamış diyelim, şunu unutmayın ki bazı elektronik cihazlar yetkili servis harici açıldığında garanti kapsamı dışında kalabiliyor. Bu sebeple ambalajı açıp açmamanız gereken ürünü ayırt etmenizde faydalı olacaktır. Platform dışı iletişime geçtiğiniz takdirde konuştuğunuz her konuyu platform üzerinden yazılı olarak bir kez daha birbirinize iletin. Söz uçar yazı kalır…

Aksi bir durum ile karşılaştığınızda savunduklarınızın yazı ile doğruluğunu ispatlamanız daha kolay olacaktır. Söz konusu ikinci el alışveriş olduğunda daha dikkatli olunmalı. Sonuçta sıfır ürün alırken bile bazı sorunlar yaşanabiliyor. Satıcı yahut alıcı güven uyandırmadığı takdirde başka bir alternatif bulmayı denemelisiniz. Son olarak letgo’da ödeme yapmadan önce gerçekten aradığınız ürün bu mu? İhtiyacınızı karşılıyor mu? Ürünün zayıf noktaları elinize ulaştığında sizi rahatsız eder mi? Bunları yeniden düşünün.

Letgo satıcısına ve alıcısına saygı duyan bir platform olması ile başarıyı yakalamıştır bu sebeple sizi rahatsız eden kullanıcıları bildirmekten asla çekinmeyin. Kurallar çerçevesinde, güvenilir bir alışveriş gerçekleştirmek için üstünüze düşen sorumluluktan asla kaçınmayın. Çözemediğiniz bir problem varsa ya da daha fazla sorunuza cevap arıyorsanız Letgo destek ekibine ulaşabilirsiniz.

Letgo Türkiye Reklamları

Letgo Türkiye pazarına girdikten sonra bazı reklam çalışmaları ile kendini çok hoş bir dil ile  tanıttı. ‘Çek- yükle- mesaj at! Letgo ile rahat sat’ sloganını reklamlara çok güzel yerleştirdi ve hedef kitlesini etkilemeyi başardı.

Ülkemizde Ocak 2016’da faaliyete başlayan Letgo, kullanım kolaylığı ve başarılı reklam stratejisi sayesinde kısa zamanda büyük bir başarı yakaladı.