L’Oréal Markasının Hikayesi

1907’de Paris’te genç bir kimyager olan Eugene Schuller mutfağında ilk sentetik saç boyalarını üretmeye başladı ve Aurelo markası ismi ile kuaför salonlarına satmaya başladı. Satışlarda başarılı oldu ve iki senede Societe Francaise des Teintures Inoffensives’ı kurdu. Kısa bir zaman geçtikten sonra L’Oréal adını aldı.

1912’de şirket satışlarını Avusturya , Hollanda ve İtalya’ya genişletti ve 1920’de ABD, Brezilya, Şili, Peru, Ekvator, Bolivya ve Sovyetler Birliği dahil olmak üzere toplam 17 ülkede ürünleri satışa sunuldu.

1920’lerin sonu Fransa’da kuaförlerde L’Oréal’in yeni ürünleri pazara hakim oldu. 1928’de şirket sabun şirketi Monsavon’u aldı. Loreal 1930’larda kadın dergisi ve ünlü sanatçılarla etkili bir reklam kampanyası yürüttü. Şampuanını da radyo aracılığıyla tanıttı. Sonrasında tatillerde kullanmaları amacıyla güneş kremi üretti. 1920’de şirket üç kimyager çalıştırdı. 1950’de takımlar 100 kişiydi; bu sayı 1984’te 1.000’e ulaştı ve bugün ise yaklaşık 2.000 kişi çalışmaktadır.

1939’da II. Dünya savaşı başlaması bile şirketin hızını kesmedi. Kadınlar savaş döneminde bile kişisel bakımlarını ihmal etmediler. 1954’de Vichy firması ile anlaşmalar yaparak cilt bakım alanında daha da ilerledi. Vichy 1980’de L’Oréal gurubuna dahil oldu. Schuller 1957’de öldü, Francois Dalle 39 yaşında başkan ve CEO olarak çalıştı. 1960’lar hem kültürel hem de ticari yenilikler dönemiydi. L’Oréal da birçok yeni araştırma merkezi kurdu. 1964’te L’Oréal parfümeri ve cilt bakımı şirketlerini satın alarak makyaj ve parfümeri sektörüne giriş yaptı. 1979’da Fransa’nın güneyindeki Sofya-Antipolis’de cilt hastalıkları tedavisi için Uluslararası Dermatolojik Araştırmalar Merkezi kuruldu.

Fotoğraf: L’Oréal Media

L’Oréal’in Nestle ve Syntelabo ile Ortaklığı

Eugene Schuller’in kızı Madame Lillane Bettencourt’un 1974’de L’Oréal hisselerinin yaklaşık yarısını sattığı İsviçre gıda devi Nestle ile iştirak ettiği yeni ittifak, özellikle Japonya başta olmak üzere denizaşırı pazarlara genişlemeye yardımcı oldu. Yüzde 51’İ Bettencourt ve yüzde 49 u Nestle’ye ait bir Fransız holding şirketi olan Gesparal’i kurdu. Gesperal, L’Oréal’in oy haklarının yüzde 72’sini kontrol ediyor. Bettencourt, yaklaşık yüzde beşi tutan Nestle’nin en büyük hissedarıdır.

Şu anda L’Oréal, Metbio-Jouillie ile birleştikten sonta Fransa’nın üçüncü büyük ilaç şirketi olan Syntelabo’in yönetiminde giderek daha aktif bir rol oynamaya başladı.

2013 sonunda 28.219 milyar Euro değerinde varlığı vardı. L’Oréal şu and 500 marka ve binlerce ürün üretiyor. 2012’de pay oranı: Bettencourt ailesi yüzde 30.5 , Nestle yüzde 29.3 , uluslararası kurumsal yatırımcılar yüzde 24,5, Fransız kurumsal yatırımcılar yüzde 8.3 , bireysel hissedarlar yüzde 5, yüzde 1.7 hazine stoku ve çalışanlar yüzde 0.7’dir. L’Oréal, Fransa, ABD, Japonya, Çin ve Hindistan’da altı dünya çapında araştırma ve geliştirme merkezine ve yakında New Jersey’de tesis kurulacak bir başka merkeze sahiptir. Kozmetik ve eczacılık faaliyetlerine katılımın yanında, L’Oréal Paravision film şirketi arasında da payı vardır.

L’Oréal dünyanın 3 numaralı ve Avrupa’nın bir numaralı ilaç şirketidir. Ayrıca Nestle ile birlikte bir kozmetik ortak girişimi olan Laboraties Inneov ile ortak bir girişime de sahiptir. L’Oréal sosyal sorumluluk projeleri ile de yakından ilgilidir. Bilim Kadınları için L’Oréal Unesco ödülleri , kadın araştırmacılar ve bilimsel ilerlemedeki katkılarını tanımaya odaklanmıştır. “İyi görün… Daha iyi hisset” projesi etrafındaki hayır kurumu projesi 16 sene önce L’Oréal tarafından başlatılan, kansere karşı kadınların mücadelesine destek olmuştur.

L’Oréal Marka Stratejisi

Şirket, küresel olarak 150’den fazla ülkede şirketi destekleyen 158 ulustan 89 bin 300 işgücü ile 34 marka ile faaliyet gösteren çeşitliliğe ve evrenselleşmeye her zaman inanmıştır. Şirket, tüketici ürünleri gibi geniş marka portföyüne sahiptir.

L’Oréal’in reklam sloganı “Çünkü buna değerim”di. 2000’lerin ortalarında ise “Çünkü buna değersin” oldu. 2009’un sonlarında, motivasyon analizi ve Dr. Maxim Titorenko’nun tüketici psikolojisi üzerinde çalıştıktan sonra slogan tekrar “Çünkü buna değeriz” olarak değiştirildi. ‘Biz’e geçiş, L’Oréal felsefesi ve yaşam tarzına daha güçlü tüketici katılımı yaratmak ve L’Oréal ürünleriyle daha fazla tüketici memnuniyeti sağlamak için yapıldı. Şu anki sloganı ise “Çünkü siz buna değersiniz” olmuştur. Bu sloganlar müşterilerin kendini özel hissettirmiştir.
L’Oréal grubu içinde 133. sırada yer almıştır. Dünyanın en değerli markalarında ise 31. sıradadır. Piyasa değeri 153 milyar dolardır. Şirket 23 yıldır Fortune 500 listesinde yer almaktadır. L’Oréal güzellik bakım ve kozmetik alanında yaptığı yenilikler neticesinde, Ethisphere Institute tarafından verilen dünyanın en etik şirket ödülü ve Pan Avrupa ödülleri gibi yıllar boyunca birçok ödül ve övgü toplamıştır. Ayrıca Forbes’e göre L’Oréal 2019’da kadınlar için en iyi işveren olmuştur.

Farklı iş kollarıyla L’Oréal, perakende/bireysel müşterilere olduğu kadar işletmelere de hizmet vermektedir. İş kolunda müşterileri, L’Oréal markasının amiral gemisi ürünleri ile son müşterilere hizmet veren Salonlar, Güzellik salonları, SPA’lar ve eğlence merkezleri. Perakende segmentinde, 20-45 yaş grubunda, zararlı yan etkisi olmayan en iyi kozmetik ürünleri satın almaya inanan genç, üst orta gelir ve üst sosyal sınıf müşterilerini hedeflemektedir.

COVID-19’un L’Oréal’e Etkisi

Dünyanın en büyük kozmetik şirketi L’Oréal yaptığı açıklamada, devam eden Covid-19 salgını nedeniyle ilk çeyrek satışlarında yıldan yıla % 5 civarında düşüş öngördüğünü duyurdu.

COVID-19 krizinin başlangıcından bu yana güçlü bir şekilde seferber olan L’Oréal, büyük bir dayanışma programı uyguladı. İşi ve maaşı garantili topluluk çalışanları olmak üzere paydaşları adına aksiyon alma sorumluluğunu yerine getirmektedir. L’Oréal ayrıca, 40’tan fazla ülkedeki sağlık hizmetlerini, müşterilerini ve tedarikçilerini, 14 milyon üniteye yakın el dezenfektanı ve % 70’i tarafından üretilen başta el kremi ve şampuan olmak üzere 4,3 milyondan fazla ürün sağlayarak aktif olarak desteklemektedir. Böylelikle L’Oréal’in faaliyet gösterdiği ülkelerde çok sayıda sağlık hizmeti girişimi ve 3 milyon Euro’ya kadar para bağışı yapıldı.

L’Oréal yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü olan; Jean-Paul Agon “Bu benzeri görülmemiş krizde, kolektif çabaya mümkün olan her şekilde katkıda bulunmak bizim sorumluluğumuzdur. L’Oréal, bu eylemler aracılığıyla, çabalarında olağanüstü cesaret ve özveri gösterenlere karşı takdirimizi, desteğimizi ve dayanışmamızı ifade ediyor” demiştir.