1946’da ulaşım aracı olarak bisikletler çok yaygındı. Soichiro Honda, Eski İmparatorluk ordusunun jeneratör motorlarıyla kablosuz telsizlere güç sağlıyordu, bu motorları bisikletler için yardımcı güç olarak kullanma konseptini geliştirdi.  Honda, yardımcı motorlu bisikletler üretti ve sattı. Yeni bisiklet için siparişler geldi ve stoklar tükendi, bu yüzden Honda geliştirmeye ve orijinal motor üretmeye karar verdi. 1947’de, Honda’nın ismiyle ilk kez gömülen A Tipi motor tamamlandı.

Honda Motor firması 1946’da Japonya’da Soichiro Honda ve Takeo Fujisawa tarafından faaliyete geçirildi. Fakat şirketin resmi kurulma tarihi 1948’tir. Soichiro’nun iki sorusu şirketini en zirveye taşıdı ; “Bunun yeni kısmı ne?” ve “Hangi bölüm diğer yapımcılardan farklı?” sorularıyla modern teknolojinin öncüsü olan bir firma haline geldi.

Motosiklet üretimi ile işe başladılar. 1949’da, Soichiro Honda’nın “Dream” D tipi motosiklet adını verdiği ilk orijinal tasarlanmış ve mühendislik ürününü tanıttılar. Daha sonra denizaşırı olarak ilk açılımlarını 1959’da California’da yaptılar. Sonrasında otomobil de ürettiler. Honda Civic, araba teknolojisinde çok önemli bir model oldu, birçok yenilik getirdi. Yakıtta verimlidir ve çevre dostudur. Honda, 1974 ‘de ise CVCC motoru ile yılın otomobil üreticisi oldu. Honda Civic, ABD Temiz Hava Yasası’nın katalitik bir dönüştürücü kullanmadan katı emisyon standartlarını karşılayan ilk araç oldu. 1976’da en çok satılan araç olan Honda Accord üretildi, bugün dünyada hala en çok satılan araçtır. 1986’da ise, Honda bir Japon otomobil üreticisinin ilk lüks etiketi olan Acura’yı “hassas işlenmiş performans” satışıyla piyasaya sürdü.

1999’da, Kuzey Amerika’da ilk hibrid aracı olan Honda Insıght’ı üretti. 2000: Honda, insansı robot olan ASIMO’yu duyurdu.

2002’de dünyanın ilk FCX yakıt hücreli araç kiralama satışı yapıldı. FCX, ABD hükümetinin sertifikasyonunu bir yakıt hücresi aracı olarak alan ilk araç oldu ve ABD ve Japonya’da kiralamaya başladı.

2015’te ise HondaJet teslimatları başladı. HondaJet, ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tipi sertifikasyonunu aldı ve müşterilere teslimatı başladı.

“2088’de Ulaşım Nasıl Olacak?”

Honda 2017’de Frankurt Motor Show’da , “Elektrikli teknolojinin Honda’nın Avrupa’da başlattığı her yeni modelde yer alacağını” ifade etti.

2018’de, Amerika’nın en popüler 10. nesli olan 2018 Honda Accord, prestijli 2018 Kuzey Amerika Yılın Otomobili ödülünü kazandı. Honda, karbonsuz bir gelecek hedefiyle, otomobil endüstrisinde türünün en ileri teknolojisi olan Honda SmartCharge beta programını oluşturdu. Honda Fit Ev sahiplerine sunulan program, sürücülere, şarj ederken çevresel ayak izlerini azaltırken paradan tasarruf etme gücü veriyor. Honda çalışanları “2088’de ulaşım nasıl olacak” sorusunun cevaplarını hayal ediyor ve yarının daha akıllı , daha mobil dünyasını kurmak için çalışıyor.

Honda dünyanın en büyük dördüncü otomobil şirketidir. Dünyanın en iyi markaları listesinde 20.sıradadır. Son beş senede yüzde 31 yükselmiştir.

Honda Marka Stratejisi

 • Dünya çapında uygun fiyatlarla kaliteli ürünler sunmaktadır.
 • Teknolojide uzmandır.
 • Müşterilerin ihtiyaçları için geniş yelpazede ürünler sunmaktadır.
 • Honda müşterilerine güvenilir bir imaj veren pazarlama stratejisi uygulamıştır.
 • Geleneksel ve dijital reklam kampanyası yapmıştır.
 • Topluluklar ve hayır kurumlarının yanında tüm dünyada spor etkinliklerine de sponsor
  olmuştur.
 • Kuzey Amerika’da; çevrenin korunması, eğitim vb. alanlarda da ortaklık yapmıştır.
 • Honda, müşterileri için yoldaki dikkat dağıtıcı şeyler hakkında farkındalık oluşturmak için
  videolar yayınlamıştır. Tüm bunlar markanın sosyal imajını pekiştirmiştir.
 • Honda; yenilikçi ürünleri için birçok ödül almıştır.

Honda’da COVID-19 Etkisi

Honda’nın CEO’su, Takahiro Hachigo salgın sürecine dair şunlar demiştir:

“COVID-19’un yayılması, dünyayı köklü değişiklikler yapmaya zorlarken, Honda’nın kurumsal faaliyetleri üzerinde birçok yönden önemli bir etkiye sahip oldu. Hastalığın insanların değer algısını büyük ölçüde değiştirme ve toplumları önemli ölçüde dönüştürme potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz. Eşi görülmemiş derecede belirsizlik devam ediyor ve bu nedenle gelecekteki görünümü tahmin etmeyi zorlaştırıyor. Bu koşullar altında, üstlendiğimiz çeşitli önlemleri sürekli olarak uygulamaya koyma niyetindeyiz. Aynı zamanda, COVID-19 sonrası dünyada, ürünlerimiz ve hizmetlerimiz aracılığıyla “yaşam potansiyellerini genişletmenin sevinci” ile dünya çapındaki insanlara hizmet etmeye kararlıyız. Bunun Honda’ya verilen bir görev olduğuna inanıyorum.

Küresel değişimlerin ortasında bile, kendimizi çevresel, sosyal ve yönetişim girişimlerine adamaya devam ederek, gelecekte sürdürülebilir büyümemizi sağlamayı amaçlıyoruz. Bu girişimlere ek olarak, bu raporda Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine katkıda bulunma çabalarımızı da ortaya koyuyoruz.

Honda’nın toplumla birlikte sürdürülebilir büyümeye ulaşmasını ve bu değişim çağında daha ileri adımlar atmasını dört gözle bekleyebilirsiniz.”

Honda, koronavirüs salgını nedeniyle otomobillere olan talebin düştüğü için için yıllık işletme kârında %68 düşüş bekliyor. Japonya’nın 3 numaralı otomobil üreticisi, kârının Mart 2021’in sonuna kadar 200 milyar yen’e (1.89 milyar $) düşmesini bekliyor.