Sosyal medya stratejinizi geliştirmenin ve Pinterest sosyal ağını iş için kullanmanın tam zamanı… Neden mi? Çünkü bu esasen yararlanılmamış sosyal kaynak, markanızı ve işinizi harcamaya hazır olan pinterest kullanıcılarına, niş bir pazarda sergilemeniz için mükemmel bir yer olabilir. Dünya çapında 250 milyondan fazla Pinterest kullanıcısı var ve hepsi platformda faydalı ve ilham verici fikirler arıyor ve paylaşıyor.

Pinterest’i iş için kullanmak, ürünleri ve hizmetleri tanıtmak için mükemmeldir.  Pinterest, çoğu zaman bir satın alma işlemi yapmak isteyen kullanıcılar için bir bilgi kaynağı görevi görür.

Pinterest kullanıcılarının % 40’ının hane halkı geliri 10.000 TL ve üzeri olan, işinizi tanıtılmayı bekleyen güçlü bir harcama gücü olan çok büyük bir kitle var, başlamaya hazır mısınız?

pinterest

Pinterest Pano Nasıl Oluşturulur?

Bir sosyal pazarlamada, müşterinizi markanızı takip etmeye ve daha fazlasını öğrenmeye teşvik eden panolar oluşturmak önemlidir. Rastgele, jenerik panolar oluşturmak yerine markanızı benzersiz kılan özelliklere odaklanmaya çalışın. Bir pano oluşturmak için şu adımları izleyin:

 1. Pinterest sitesinin sağ üst köşesinde bulunan Ekle + bağlantısını tıklayın. Ekle kutusu üç seçenekle belirir: Bir Pim Ekleme, Bir Pim Yükleme ve Bir Tahta Oluşturma.
 2. Bir Pano Oluştur düğmesini tıklayın. Bir Pano Oluştur kutusu görünür.
 3. Pano Adı metin kutusunu doldurun. Panonun ne hakkında olduğunu açıklayacak bir isim seçti, ancak diğer pinterest kullanıcılarının daha fazla bilgi edinmek isteyeceği şekilde göze çarpacak şekilde olmalıdır.
 4. Panel Kategorisi aşağı açılır listesinden bir seçenek belirleyin. Kategori seçenekleriniz Mimarlıktan Fotoğrafçılığa, Sanattan Düğün ve Etkinliklere kadar birçok seçenek bulunur. Panonuzun ve markanızın ne ile ilgilendğin seçin. Menüde uygun bir kategori görmüyorsanız Diğer’i de seçebilirsiniz. Ancak, açıklayıcı bir kategori seçmek için elinizden geleni yapın. Pinterest’te arama yapan kişilerin dikkatini çekmek için mümkün olduğunca spesifik olmalısınız.
 5. Panonuzun kimin tespit edebileceğini belirleyin.

Tek iğneli olmak istiyorsanız, hiçbir şeyi değiştirmeyin. Bu panele pin eklemek için Pinterest’te takip ettiğiniz diğer kişileri davet etmek istiyorsanız, Another Pinner Ekle metin kutusunu tıklayın ve panele davet etmek istediğiniz bir kişiyi yazmaya başlayın. Ekle düğmesine tıklayın. Daha fazla insan davet etmek için tekrarlayın.

 1. Pano Oluştur düğmesini tıklayın. Yeni oluşturduğunuz ancak boş olan panonuz artık hazır.

Pinterest’i İş İçin Neden Kullanmalı?

Pinterest, insanların ilgi alanlarına ve hobilerine ilham ve fikir bulabilecekleri bir sosyal ağdır. Her fikir, Pinterest kullanıcıları tarafından aranan ve kaydedilen bir resim olan bir Pin ile temsil edilir. Pimler ayrıca web sitelerine de bağlanabilir; bu nedenle Pinterest trafik ve satış sürüşü için harikadır. Ve işletmeler için en önemlisi, Pinler insanların satın almak istedikleri ürünler hakkında daha fazla bilgi bulmalarına yardımcı olur.

Pinterest’i iş için kullanırken, her zaman her pin için web sitenize bir link eklemelisiniz .Bu bir blog yazısı, bir çevrimiçi mağaza veya bir şirket web sitesi olabilir.

Pinterest’i Instagram ile karşılaştırırken, kolayca bağlantı ekleme yeteneği Pinterest’i güçlü bir pazarlama stratejisi olarak ayıran şeydir.

Pinlere bağlantılar eklemek, bir Pinterest kullanıcısının gözlerini yakalayan Pin hakkında daha fazla şey öğrenmesini ve potansiyel olarak bir satın alma işlemi yapmasını kolaylaştırır.

Pinterest diğer platformlardan 3,8 kat daha fazla satış gerçekleştiriyor ve Pinner’lerin % 87’si Pinterest nedeniyle bir ürün satın aldı.

Ancak, aylık 200 milyon kullanıcısı olan Pinterest, Facebook ve Instagram kitleleriyle karşılaştırırsanız, sosyal medya güç merkezi olmayabilir. Bu nedenle, Pinterest’i kimlerin kullandığına ve bu grubun işletmenizin hedef kitlesiyle eşleşip eşleşmediğine bir göz atmanız önemlidir.

pinterest nedir

Öyleyse, Pinterest’in izleyicisine daha yakından göz atarak başlayalım:

Türkiye’de 5 milyona yakın kullanıcı her ay Pinterest kullanıyor ve dünya izleyicisinin% 66’sı 25-54 yaşları arasında. Pinterest’teki en büyük ilgi alanları moda, gıda, otomobil, iç mekanlar ve seyahat bölgeleri arasında değişmektedir. Bu nedenle, çok çeşitli kullanıcılar için temas noktaları vardır.

Harcama gücü söz konusu olduğunda, Pinterest tarafından yapılan son bir anket Pinners’ın % 93’ünün alımları planlamak için Pinterest’i kullandığını belirledi. İşletmeler için, bu kullanıcılar için Pinterest’te keşfettikleri şeye dayalı olarak harcamaya hazır, istekli ve harcama yapabilen çok sayıda kullanıcı anlamına gelmektedir. Hedef kitleniz Pinterest’te ise ve iş stratejinizin bir parçası olarak kullanmadıysanız, her giriş yaptıklarında potansiyel yeni müşterilere ulaşma şansını kaçırmış olabilirsiniz.

pinterest

Pinterest’inizi İş Profili için Ayarlama

Hazırsanız, şimdi Pinterest for Business profilinizi oluşturmanıza yardımcı olacak tüm adımları atacağız!

1: İşletme Profili için Pinterest Nasıl Oluşturulur?

Zaten bir Pinterest kişisel profili ayarladıysanız, kişisel hesabınızı bir işletme profiline nasıl dönüştürebileceğinizi öğrenmek için 2. adıma geçin.

İşletme profili için yepyeni bir Pinterest oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

Kişisel bir profiliniz varsa, yeni bir hesap açmadan önce oturumu kapatmanız gerekir. Bunu Pinterest masaüstü uygulamasından yapmak için, ekranın sağ üst köşesindeki üç noktayı tıklayın ve ‘Oturumu kapat’ seçeneğini seçin.

Ardından, İşletmeler İçin Pinterest’e gidin ve “İşletme Olarak Katıl” ı tıklayın.

İşletmeniz ve hesabı yönetecek kişi hakkındaki bilgileri doldurun. Tamamlandıktan sonra, Pinterest’in Hizmet Şartları’nı okuyup kabul edin ve Hesap Oluştur düğmesini tıklayın.Şimdi Pinning’i başlatmaya hazırsınız.

2: Kişisel Hesabınızı İşletme Profili için Pinterest’e Dönüştürme

Zaten kişisel bir hesabınız varsa ve Pinterest for Business hesabına geçmeyi istiyorsanız, geçişi kolaylaştırmanın yolu…

İlk önce profilinize giriş yapın. Ardından, ekranınızın sağ üst köşesindeki üç nokta sembolüne tıklayın ve “Hesabınızı yükseltin” seçeneğini seçin. Pinterest for Business hesabına dönüştürmek için de bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

İşletmeniz ve sizi yönetecek olan kişilerle ilgili bilgileri doldurmanız gerekir. Pinterest genellikle sosyal medya pazarlamacıları tarafından düşük değerdedir ve pazarlama stratejisinin gereksiz bir bileşeni olarak kabul edilir – ne yazık ki, eğer bu sizin takımınız için geçerliyse, büyük bir trafik ve gelir kaynağından kaybolabilirsiniz.

Pin denilen iğneler, Tweetler veya Instagram postalarından çok daha uzun bir ömre sahiptir, bu da onları çok güçlü bir varlık yapar. Pimler, başlangıçta gönderildikten sonra kullanıcının yayın aylarında görünebilir.

İçeriğiniz ilgi çekici ve değerliyse, farklı kullanıcıların panolarına tekrar tekrar sabitlenebilir ve tüketicileri web sitenize geri getirmeye devam edebilirsiniz.

Bunların hepsi söylemek gerekirse,  Pinterest için ücretli bir reklamcılık stratejisi çok kötü bir fikir değildir ve potansiyel alıcılarla çekiş kazanarak ve marka bilinirliğini artırarak organik varlığınızı güçlendirmenize yardımcı olabilir.

 

pinterest

Pinterest Reklamcılığı

250 milyondan fazla kullanıcısı olan Pinterest, işletmelerin ürünlerinin reklamını yapmak için harika bir yer. Pinterest’te reklam oluşturuyorsanız, reklamlarınızın her biri için büyük bir potansiyel erişim vardır – ve hepsinden önemlisi, kullanıcılar sitenizi sizinki gibi ürünler için aktif olarak arıyor.

Pinterest kullanıcılarının% 90’ı, Pinterest’in ne satın alacağına karar vermelerine yardımcı olduğunu söylüyor – yani Pinterest reklamlarınız veya Tanıtılan Pinler, oldukça duyarlı bir kitleye gösteriliyor.

Pinterest Reklam Maliyeti

Kitlenizi hedefledikten sonra, maksimum tıklama başı maliyet (TBM) belirleme seçeneğini göreceksiniz. Tek bir gösterim için hiçbir zaman daha fazla ödeme yapmadığınızdan veya belirli bir teklif tutarından daha fazla tıklama yapmadığınızdan emin olmak istiyorsanız, bunu buraya girebilirsiniz. Pinterest rekabetçi olup olmadığını size bildirir.

Pinterest Tanıtılan Pin’ler Ne Demektir?

İçeriğinizi Pinterest’te tanıtmanın birkaç yolu var. İşletmeniz için hangi reklam biçiminin en iyi olduğunu belirlemek için kampanyanızın hedeflerini ve her bir Pinterest tanıtım biçiminin özelliklerini bilmek önemlidir.

 1. Tanıtılan Pinler

İlk bakışta Promoted Pins, normal bir statik Pin gibi görünür ve hareket eder, ancak onları ayırmak için küçük bir “Promoted” etiketi vardır. Terfi Pinleri de denilen bu pinler, daha fazla insana ulaşmak için artırılır ve hedeflenir. Kullanıcılar tanıtılan Pinlerinizi bile panolarına sabitleyebilir, paylaşabilir ve yorum yapabilir. Bir kullanıcı tanıtılan bir Pini paylaştığında, “Tanıtılan” etiketi kaybolur ve sonraki yeniden iğneler kazanılmış ortam olarak kabul edilir – yani, ilk iğneden sonra içeriğe organik maruz kalma serbesttir.

Tanıtılan Bir Pin reklamı oluştururken izlenmesi gereken bazı yönergeler:

 • Dosya PNG veya JPEG olmalıdır.
 • İçeriğiniz 10 MB’dan fazla geçemez.
 • 500 karakterlik açıklama kopyalama sınırı vardır.
 • En boy oranınız 2: 3 olmalı ve dikey olarak yönlendirilmiş olmalıdır.
 1. Tanıtılan Video Pinleri

Tanıtılan Video pinleri, tanıtılan fotoğraf gibidir; ancak statik görüntünün bir video ile değiştirilmesi gerekir. Müşterilerin % 90’ı videonun satın alma kararları vermesine yardımcı olduğunu ve haftalık Pinterest kullanıcılarının aynı yüzdesinin satın alma kararları vermek için platformda olduğunu söylüyor. Bu nedenle, Pinterest ve video reklamları el ele gider. Pinterest video boyutlandırma için iki seçenek sunar: maksimum genişlik veya standart. Standart videolar normal Pimlerle aynı boyuttadır ve kullanıcının tüm yayınlarına yayılan maksimum genişlikli Pimden daha düşük maliyetlidir.

Hangi boyutta olursanız olun, Pinterest videoları görünüşte yüzde 50 olduktan sonra otomatik olarak oynatılır. Ayrıca, Tanıtılan Video Pinleri, reklamverenlere trafik veya dönüşüm hedefleriyle daha iyi hizmet vermek için bir dönüşüm optimizasyon seçeneğine sahiptir. Bu yeni seçenek, kullanıcıyı, reklamverenin web sitesinde bir açılış sayfasına ve videonun yakın bir görüntüsüne getirir.

Tanıtılan Video Pin reklamı oluştururken izlenecek bazı yönergeler:

 • Dosya bir MP4 veya MOV olmalıdır.
 • Videonuz 2 GB’ı aşamaz.
 • Video en az dört saniye sürmeli ve 30 dakikadan fazla geçemez.
 • En boy oranınız 1: 91: 1 ile 1: 2 arasında olmalıdır.
 • 500 karakterlik açıklama kopyalama sınırı vardır.

Daha fazla erişilebilirlik ve sese kapalı kaydırma yapanlar için sese bağlı olmayan video oluşturduğunuzdan emin olun.

pinterest reklamları

3.Tanıtılan Carousel:

Kullanıcıların geçirebileceği en fazla beş görüntü içerir. Carousels, bir Pin içinde daha derin bir marka hikayesi vermek için kullanılır.

Bu özellik, ek pimleri işaret eden görüntülerin altında noktalar olması dışında, diğer Pimlerle aynı şekilde davranır. Her atlıkarınca görüntüsü farklı olabilir ve farklı bir başlık, açıklama ve başka bir açılış sayfasına bağlanabilir.

Tanıtılmış Atlıkarınca reklamı oluştururken izlenmesi gereken bazı yönergeler:

 • Dosya tipi: PNG veya JPEG
 • İdeal en boy oranı: 1: 1 veya 2: 3
 • Dosya boyutu: Maksimum 10 MB
 • Başlık kopyası: Maksimum 100 karakter
 • Açıklama kopyası: En fazla 500 karakter
 1. Tanıtılan Uygulama Pinleri

Tanıtılan Uygulama İğneleri, kullanıcıların uygulamanızı doğrudan Pinterest’ten indirmelerini sağlayan yalnızca mobil reklamlardır. Pinterest trafiğinin yüzde 80’i mobil cihazlardan geldiğinden, bu reklamlar bulundukları kitleye ulaşmanın mükemmel bir yoludur.İOS ve Android cihazlarda bulunan bu reklamlar, Pinterest’ten uygulamanıza sorunsuz bir şekilde geçiş yapmanıza olanak sağlayan “Install” CTA’yı içerir.

 

pinterest reklam

Yönergelerin çoğu bu Pinler için aynı kalsa da, kopyanız, resminiz veya videonuz uygulamanızla ilgili önemli özellikleri iletmelidir.

Pinterest’te benzersiz bir hedefleme yaklaşımı için tekil olarak kullanabileceğiniz veya bir araya getirebileceğiniz altı hedefleme seçeneği bulunur.

Kitleler, müşteri bilgilerinizi Pinterest’ten gelen davranışsal bilgilerle birleştirir. Birisi yakın zamanda sitenizden bir şey satın aldıysa veya Pinterest içeriğinizle ilgilendiyse, bu, o kişiyi bir reklam için hedeflemenizi sağlar.

Anahtar kelimeler, reklamınızı bu tür içerik arayan birine gösterir. “Tropikal tatil” veya “elmalı turta tarifleri” gibi belirli anahtar kelimeler belirlerseniz, reklamlarınız bu şeyleri arayan kişileri hedefler.

İlgi alanları, insanları düzenli olarak ilgilendikleri içerik türlerine göre hedefler. Elmalı turta tarifi reklamlarınız büyük olasılıkla Şükran Günü için pişirme veya hazırlık yapma ile ilgilenen kişilere sunulur.

Genişletilmiş, reklamınızın içeriğine ve kime erişmeye çalıştığınıza bağlı olarak size ek ilgi ve anahtar kelimeler sağlayacaktır.

Demografi, belirli bir konum, dil, cihaz veya cinsiyet seçmenize olanak sağlar.

Yerleşimler, reklamınızın nerede yayınlanacağını seçme seçeneği sunar. Terfi ettirilen Pinlerinizin birileri tarama yaparken görünmesini istemiyorsanız ve yalnızca arama sonuçlarında görünmesini istemiyorsanız, bunu burada belirtebilirsiniz.

 

Görsel kaynak: Hubspot