İş hayatında, sektöründe lider olmak şirketler için büyük avantaj. Sektöre yön vermek, yenilikleri meydana getirmek, şirketlerin gücüne güç katıyor. Aynı zamanda saygın bir hale getiriyor.

Sektöründe lider şirketler her zaman göz önünde olurlar. İlgi çekerler. Bu durum şirketlere belirli sorumlulukların da yüklenmesine neden olur. Çünkü lider olmak önden giden olmak demektir. Önden gitmek için de gideceğiniz yolun nereye gittiğini bilmeniz, yolda hangi tehlikelerle karşılaşabileceğinizi öngörmeniz gerekir.

Lider şirket olmanın getirdiği yapı, içinde avantajları barındırdığı gibi tehlikeleri de barındırır. Lider olan şirketlerin, lider olarak kalabilmeleri, güçlerini koruyabilmeleri için bu tehlikelerin  farkında olmaları gerekir. Çünkü bugün tehlike gibi görünen bir durum, yarın o şirket için güçsüz yana dönüşebilir.

Peki bu tehlikeler neler olabilir? Birlikte bakalım:

1)Kendini aşamamak

Lider şirketler sanılanın aksine rakipleriyle değil, kendileriyle yarışırlar. Kendilerini lider yapan özellikleri, iç yapılarında mevcuttur. Önemli olan bu özellikleri kaybetmemektir.

Bir sektörde 2.olmak kolaydır. Çünkü karşınızda bir rakip olur. Onun eksiklerini, hatalarını görür, ona göre önleminizi alırsınız. Lider olmak zordur. Çünkü ilk rakibiniz kendiniz olursunuz.

Bir şirketin kendini aşabilmesi çok zor bir durumdur. Zaten lider şirketlerin imtihanları burada başlar. Kendini aşabilmek, yeni bir şey söyleyebilmek için daha çok çalışmanız gerekir. Farklı bakabilmeniz, yenilikleri takip etmekten öteye geçmeniz gerekir. Bu da zorlu bir süreçtir.Bu süreçte başarılı olabilmek için çok iyi bir ekibe ihtiyaç vardır.

2.Rahatlık tuzağı

Lider şirketlerin önemli bir sorunu da rahatlık tuzağıdır. Bu şirketlerde çalışıyorsanız bu tuzağa düşmeniz çok kolaydır. Çünkü işler yolundadır. Satış ve pazarlamada sıkıntı yaşamazsınız. Çevrenizden iltifatlar alırsınız. Güçlü olmanın getirdiği konfor her alanda kendini gösterir. İşleriniz daha kolay çözülür. Sorun yaşamazsınız. İlginçtir, çoğu zaman sorun yaşamamanızı kendi maharetiniz olarak görürsünüz.

Lider olmanın getirdiği rahatlık, karda uyumanın getirdiği rahatlık ile benzeşir. Uyursanız ölürsünüz ama uyku tatlı gelir. Lider rahatlığında da durum benzerdir. Yeni işler yapmak, yenilik yapmak hem zordur hem de rahat bozucudur. Risk içerir. O yüzden birçok yönetici rahatlığın getirdiği tatlı uykuya kendisini kaptırır ve güzel rüyalar göreceği umuduyla uykuya dalar. Sonuç hüsran olur. 10 yıl önce sektöründe lider olan birçok şirketin bugün düştüğü durumu gördüğümüzde bu durumu daha net anlarız.

3. Risk alamamak

Lider şirketlerin önlerindeki tehlikelerden biri de, risk alamamaktır. Yeni bir ürün çıkarmak,farklı bir iş yapmak risklidir. Çünkü ürün tutmayabilir, beğenilmeyebilir, imajınıza zarar verebilir.

Lider şirketlerin risk anlayışları zaman içinde değişir. Başlangıç dönemlerinde daha fazla risk alabilen şirketler, zamanla risksiz işler yapmaya başlarlar. Risk alamazlar, kaybetmekten korkarlar. Başkalarının ne düşüneceğinden korkarlar. En önemlisi hata yapmaktan korkarlar.

Hata yapma korkusu, çoğu zaman hataların başlangıç noktasıdır. Yapmanız gereken bir işi, hata yapmaktan korkarak yapmamak en büyük hatadır. Lider şirketler için de risk almadan iş yapmaya çalışmak, deneme cesareti gösterememek büyük bir hatadır. Ve bedeli ağır olur.

4. Şirket egosu

Birçok eğitimde şu soruyu soruyorum: “Şirketlerin egosu olur mu?”

Aslında cevabı basit bir soru. Evet şirketlerin egosu olur. Daha kötüsü şirketlerin egosu, kişilerin egosundan daha fazladır.Çünkü şirket egosu, o şirketteki çalışanların yönetilmeyen egolarının toplamından oluşur.

Şirket egosu, birçok lider şirketin sonunu getiren durumdur. Bu ego nedeniyle şirketlerin yanlışları ile doğruları birbirine karışmaya başlar. Şirketler hata yapsa bile uyaran kişi sayısı az olur. Bunun birinci nedeni şirket yönetiminin uyaranları duymazlıktan gelmesidir. 2. Neden ise daha tehlikelidir:İnsanlar hatalarından dolayı şirketi uyarmazlar, çıkarlarının tehlikeye gireceğini düşünürler. O şirketten elde ettikleri kazanımları kaybedeceklerini düşünürler. Ve o şirketi hatalarına rağmen uzaktan izlerler. O şirket baş aşağı gidip, yere çakıldığında ise genelde ilk darbeyi bu çıkar sahipleri vururlar.