Türkiye’de 2020 Black Friday verileri açıklandı. Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de heyecanla karşılanan alışveriş festivali ‘Black Friday’ ile ilgili verileri pek çok şirket açıkladı.

Türkiye’deki popüler ödeme altyapısı sağlayıcısı iyzico da, Black Friday dönemine ait online alışveriş verilerini paylaştı. iyzico’nun açıkladığı verilere göre Black Friday döneminde alışveriş rekoru kırıldı.

iyzico’nun verilerine göre online alışverişte işlem hacmi, pandeminin de etkisiyle önceki yıla göre %103 artış gösterdi. Veriler 2019’a göre sepet tutarında da ciddi artışlar yaşandığına işaret etti. 2020 yılında Black Friday döneminde ortalama sepet tutarında ise yüzde 29 artış gözlendi. 211 TL olan ortalama sepet tutarı, 273 TL ‘ye yükseldi.

Yazı: Black Friday Nedir?

2019 yılında Black Friday döneminde kredi kartı işlemlerinde tek çekimde yüzde 50, üç taksitte yüzde 41, 6 taksitte yüzde 5 olan işlem hacmi dağılımı, 2020’de tek çekimde yüzde 53, üç taksitte yüzde 30, 6 taksitte yüzde 9 oldu.

Genelde de kredi kartı ile yapılan işlemler yüzde 46 artarken, banka kartlı işlem adedi yüzde 87 arttı.

Eğitim sektöründe işlem sayısı yüzde 62 artarken, hacim de yüzde 148 arttı.

fotoğraf: pexels

En çok İç Anadolu alışveriş yaptı

2019 yılında Black Friday döneminde sepetini en pahalı ürünlerle dolduran bölge Marmara olmuştu. 2020 yılında ise iyzico verilerine göre, sepetini en yüksek fiyatlı ürünlerle dolduran bölge İç Anadolu oldu.

Erkekler Türkiye’nin her bölgesinde online alışveriş oranını yüzde 5 artırırken, tüm cinsiyetlerde en çok alışveriş yapılan ilk 3 bölge Marmara, İç Anadolu Bölgesi ve Ege oldu.

Erkekler daha fazla alışveriş yapıyor

2019 Black Friday döneminde kadınlar erkeklere göre daha çok harcama yapmıştı. Bu yıl da bu durum değişmedi ancak oranlar bazı değişiklikler yaşandı ve erkekler alışverişlerini artırdı.

Erkeklerin harcama tutarı yüzde 115 artarken, kadınların harcamalarında yüzde 68’lik artış oldu.

Kadınların ortalama sepet tutarı yüzde 35 artarak 285 TL olurken, erkeklerin sepet tutarı yüzde 33 artarak 376 TL oldu.

2019’da alışverişlerinin yüzde 89’unu webden yapan erkekler bu yıl Black Friday döneminde alışverişlerinin yüzde 91’ini web üzerinden yaptı. Kadınlar ise geçen sene olduğu gibi mobile yönelerek web harcama tutarını yüzde 2 azalttı.

Black Friday kampanyalarıyla birlikte web kanalından yapılan harcamalar yüzde 129, işlem adedi yüzde 66, ortalama sepet tutarı ise 275 TL’den 382 TL’ye yüzde 39 artış gösterdi. Mobil harcamalarda önceki yıla göre işlem hacmi yüzde 170, işlem adedi yüzde 128 artarken, ortalama sepet tutarı 91 TL’den 108 TL’ye ulaşarak yüzde 19 oranında yükseliş gösterdi.

Alışverişte yine web tercih edilse de mobil alışveriş oranı yüzde 7 oranında artış gösterdi.

En çok maske tercih edildi

E-ticaret entegrasyon sistemi Dopigo da Kasım ayındaki Black Friday döneminde en çok maske satıldığını bildirdi.

Dopigo’nun verilerine göre, kasımda toplam 2.3 milyon sipariş verilirken, satılan ürün sayısı 2 milyon 350 bin oldu.

En çok tercih edilen ürün ise Covid-19 salgının etkisiyle maske oldu. Bu üründen yaklaşık 133 bin adet satıldı.

AMAZON.COM.TR ve GÜLÜMSETEN CUMA

Gülümseten Cuma sloganını kullanan Amazon.com.tr, Black Friday indirimlerini müşterilerinin beğenisine sunuldu.

Türkiye’deki Amazon müşterileri, bu yıl bilgisayar, bebek ürünleri, sağlık & kişisel bakım, kozmetik ve evcil hayvan ürünleri kategorilerine büyük bir ilgi gösterirken en çok satış yapılan ürünler HP dizüstü bilgisayar, Perwoll çamaşır deterjanı, Familia tuvalet kâğıdı, Xiaomi Mi Box S 4K Ultra HD Android Media Oynatıcı, Kumtel infrared oynatıcı ve Sensodyne diş macunu oldu.

Amazon Türkiye Ülke Genel Müdürü Richard Marriott, “Bu yıl Gülümseten Cuma’yı bir haftalık bir sürece yayarak, müşterilerimize aralarında Prime üyelerine özel fırsatların da bulunduğu eşsiz indirimler sunduk. Müşterilerimiz bu yıl binlerce fırsatın tadını çıkarırken, en çok sipariş verdikleri kategorilerimiz bilgisayar, bebek, sağlık ve kişisel bakım, kozmetik ve evcil hayvan ürünleri oldu,” ifadelerini kullandı.

TRENDYOL VE EFSANE CUMA

Önde gelen bir diğer alışveriş sitesi olan Trendyol da, Efsane Kasım, Efsane Cuma, Efsane Güler olarak tanıttığı Black Friday sezonuna ait verilerini Trendyol Tech üzerinden açıkladı.

Trendyol Tech’in Twitter hesabındaki “27 Kasım 2020 ‘nin enleri…” paylaşımında anlık en fazla kullanıcı sayısının 1,840,946 olduğu belirtildi.  Paylaşımda ayrıca saniyede 685K request, 455 Gbit CDN trafiği, dakikada ise 13939 ödeme isteği geldiği açıklandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Trendyol tedarikçileri, 60 milyon ürün satışı gerçekleştirdi ve Kasım ayı süresince 5 milyon çeşit ürün Trendyol’da indirimli olarak müşterilere sunuldu.

Site üzerinde en fazla satılan ürün grubu 1 milyonun üzerindeki rakamla sweatshirt olurken, onu 150 binin üzerindeki satış rakamıyla bebek bezi ve 55 bini geçen rakamla da robot süpürge izledi.

Trendyol Kasım’daki Black Friday kampanyalarına İstanbul, Ankara, İzmir’in ardından en yoğun ilgiyi sırasıyla Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, Mersin, Konya ve Gaziantep gösterdi.

Tüm Türkiye’deki Trendyol tedarikçileri arasında en çok sipariş alan iller ise üç büyük ilin ardından Denizli, Aydın ve Kocaeli oldu.