Dünyaca ünlü araç markası Volvo 1927 yılında kurulan bir İsveç firması biri oluyor. İlk kurulduğu yıllarda otomobil harici ağır vasıta üretimine yönelen Volvo, 1930 yıllarında Avrupa’ya 600’den fazla binek araç satışı gerçekleştiriyor. Göteborg fabrikasında ilk modellerini üretmeye başlayan firma ise kısa sürede tüm dünyada ilgi çekmeye başlıyor.

Kuruldukları ilk yılda ÖV4 adında otomobillerini üretmişlerdir. Bunun yanında Serie1 adında ilk kamyon üretimlerini de gerçekleştirmişlerdir. Kamyon üretiminde büyük başarı elde ettikten sonra Volvo başka ülkelere de kamyon ticareti yapmıştır. Gelinen 1934 yılında ise ilk otobüslerini üretip piyasaya sürmüşlerdir. 1940 yıllarında ise 2. Dünya savaşı sürdüğü için uçak motor üretimi de yapmışlardır. 2010 yılına gelindiğinde ise Çin piyasasına açılan Volvo oldukça hızlı bir şekilde marka değeri ve satış hızına ulaşmıştır.

YAZI: Tchibo Nasıl Kuruldu? Neyi Farklı Yaptı? Başarısının Sırrı Ne?

Volvo Neden Güvenlik Konusunda Öne Çıkıyor?

Volvo güvenlik sistemleri ile birlikte oldukça tanınan bir marka oluyor. Genel olarak otomobil ya da diğer araç çeşitlerinde kullanılan bu güvenlik sistemleri kullanıcıların Volvo’yu tercih etmesini sağlıyor. Özellikle günümüz otomotiv sektörüne bakacak olursak geliştirdikleri teknolojilerle ön plana çıktılarını görüyoruz. Yeni otomobil tercihlerinde neredeyse ilk sırada Volvo markasını görmek hiç de şaşırtmıyor.

Volvo’nun bu şekilde güvenlik konusunda ön plana çıkması aslında çok eski tarihlere dayanıyor. Tam 55 yıl önce İsveçli mucit Nils Bohlin tarafından keşfedilen 3 noktalı emniyet kemeri markanın dönüm noktası oluyor. Volvo’nun aldığı bu patent ise diğer markalardan daha öne çıkmasını sağlıyor. Volvo güvenlik sistemleri olarak bilinen bu 3 noktalı emniyet kemeri ise zaman içerisinde zorunlu hale getiriliyor. Üst düzey güvenlik sağlaması nedeniyle 1966 yılında bütün otomotiv üreticilerine 3 noktalı emniyet kemeri zorunlu tutuluyor. Bunun gibi daha pek çok patent ve teknolojisi bulunan Volvo ise günümüzde en güvenilir araçları üretmesiyle biliniyor. Araçları bu yüzden müşterilerce gönül rahatlığıyla alınıyor.

Fotoğraf: pexels

Volvo Güvenlik Konusunda Ne Tür Çalışmalar Yapıyor?

Volvo ürettiği araçlarda çeşitli güvenlik testleri ve çalışmaları gerçekleştiriyor. Volvo güvenlik sistemleri olarak geçen bu çalışmalarda araçtaki pek çok güvenlik sistemi test ediliyor. Özellikle son modellerde şeritten ayrılma uyarısı fonksiyonu gibi daha birçok yeni güvenlik sistemi bulunuyor. Üretilen araçlar bu testlerden geçtikten sonra piyasaya sürülüyor.

Volvo güvenlik sistemleri olarak üretilen araçlarda öncelikle ani fren testi, emniyet kemeri testi ve çeşitli sensörlü güvenlik sistemleri test ediliyor. Bunların yanında araçlarda direksiyon simidinde titreşimli ve fren uyarıları bulunuyor. Sesli ve görsel sinyal uyarıları ile birlikte araç içerisinde güvenlik sistemi daha da güçlendiriliyor. Çeşitli araç mesafe uyarısı gibi bütün Volvo güvenlik sistemleri özel bir testten geçirilerek onay veriliyor. Özellikle son modellerde bulunan şeritten ayrılma uyarısı ve çarpışma uyarısı ciddi güvenlik aşamaları ve testlerinden geçerek müşterilere ulaştırılıyor. Volvo her modelinde bu güvenlik sistemlerini güçlendirerek yeni özellikler ekliyor. Bu konu ile ilgili çeşitli güvenlik test videolarını paylaşarak yeni güvenlik sistemlerini tanıtıyor.

Volvo’nun Başarılı Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Volvo’nun günümüzde bu kadar başarılı ve en güvenilir marka olarak bilinmesinin altına pek çok neden yatıyor. Öncelikle firma 1927 yılından beri aktif hizmet veriyor. Geliştirdikleri otomobil güvenlik sistemleriyle birlikte otomotiv sektörüne yön veriyorlar. Özellikle ilk emniyet kemerini üretmeleri ve araç kazalarını büyük ölçüde hafif atlatmayı sağlamaları büyük bir başarı getiriyor.

Bunun haricinde firmanın güvenlik sistemleri içerisinde daha pek çok ilk bulunuyor. Bunlardan biri olan araç çelik kafesi ilk defa Volvo tarafından geliştiriliyor. Araç kazalarında darbeyi üstlenen bu kafes içerideki yolcuların zarar görmesini engelliyor. Ayrıca araçlar koltuklarındaki arka koltuk emniyet kemerini de ilk Volvo kullanıyor. Daha sonrasında ise diğer marka araçlarda da emniyet kemeri zorunlu tutularak arka ve ön koltuklara emniyet kemeri yerleştiriliyor.

Bu güvenlik sistemlerinin yanında son yıllarda geliştirilen ve hala geliştirilmekte olan şeritten ayrılma uyarısı, otomatik fren ve daha pek çok güvenlik sistemi Volvo’nun başarısını etkiliyor. Özellikle yeni araçlarda gördüğümüz ABS sistemi ve darbeyi emen tampon sistemi de Volvo tarafından geliştirilmiştir. Bütün bu güvenlik sistemleri ile birlikte Volvo’nun başarısı günden güne artıyor. En güvenli araç markası olarak adını duyuran Volvo güvenli araç denilince ilk akla gelen firma oluyor.

Volvo’nun Öne Çıkan Modelleri Hangileridir?

Volvo her ürettiği araç ile birlikte otomotiv piyasasını etkilemeye devam ediyor. Özellikle son çıkan modellerin çok tutması ve güvenlik sistemlerinden konuşulması Volvo’nun başarısını gösteriyor. Geçtiğimiz 2020 yılında ise kompakt sınıfta bulunan XC40 modeli markanın en çok satan modeli olmuştu. Firmanın giriş seviyesi olan XC40 modeli ilk başta küt tasarımı ve köşeli olmasıyla oldukça dikkat çekiyor. Koltuk tasarımları, geniş bagaj hacmi, dijital gösterge tablosu ve daha pek çok detayıyla model oldukça ilgi topluyor.

Fotoğraf: Volvo XC90 (Unsplash)

Bir diğer öne çıkan model olan XC90 model de Volvo’nun oldukça başarılı modellerinden biri oluyor. XC40’a göre biraz daha geniş ve uzun olan araç geçtiğimiz yıl içerisinde en çok tercih edilenler arasında bulunuyor. Volvo güvenlik sistemleri olarak son teknoloji güvenlik sistemleri bulunan bu modelde sürüş ve yolcu güvenliği üst düzeyde tutuluyor. Hatta firma tarafından alınan kayıtlarda son 15 yıldır can kaybıyla sonuçlanmış hiçbir kazanın olmadığı da söyleniyor.

Son olarak Volvo’nun yeni S90 modeli de oldukça tercih edilen modeller arasında bulunuyor. Özellikle performansı ve tasarımı ile dikkat çeken modelin güvenlik sistemleri de ön planda oluyor. Son teknoloji güvenlik sistemleri ile donatılmış araç geçtiğimiz yıl en çok satılan Volvo otomobil modelleri arasında yer alıyordu.