Toyota Industries Corporation’ın kurucusu Sakichi Toyoda, 1867’de Yamaguchi-mura, Fuchi-no-kori, Totomi-no-kuni’de (şu anda Kosai Şehri, Shizuoka Eyaleti) dünyaya geldi.

Babası yetenekli bir marangozdu. Sakichi de ilkokulu bitirdikten sonra babasının yanında çalıştı. Sakichi’nin hayatının erken dönemi, modern Japonya’nın başlangıcıdır. Bu dönemde ayaklanmalar neticesinde Sakichi’nin yaşadığı köy de yoksullukla mücadele ediyordu. Sakichi çevresindeki gençleri bir araya getirerek çalışma grubu kurdu. 18 yaşında kendini yeni bir şey icat etmeye adadı.

Sakichi “Makineler buharla çalışır ancak pahalı kömüre ihtiyaç duyarlar , bazı yöntemler buharın gücünü alacak şekilde tasarlanmalıdır” diye düşündü. Çok fazla deney yaptı, ancak başarısız oldu Sonrasında el dokuma tezgahının verimliliğini arttırmayı düşündü. Ve bir ahırda bir dizi dokuma tezgahı yaptı.

YAZI: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri

Sakichi’nin Dokuma El Tezgahı İcadı

1890’da Sakichi, Üçüncü Ulusal Makine Fuarı’nı ziyaret etmek için Tokyo’daki Ueno’ya gitti.  Burada çok etkilendi ve makinelerin nasıl çalıştığını anlamak için çaba sarf etti. 1890’da Sakichi ilk başarılı icadı olan ahşap dokuma el tezgahını yaptı. Patentini 1891’de aldı. Ahşap tezgahla verimliliği yüzde 40-50 oranında arttırdı, el tezgahının çalışması için iki yerine bir el yetiyordu, dokuma kumaşın pürüzlülüğü kalkarak kalite arttırıldı. Ancak dokuma tezgahı hala elle çalıştığı için dikkatini elektrikli dokuma tezgahının icadına çevirdi.

1892’de Sakichi, Tokyo’nun Taito Bölgesi’nde, Sakichi tarafından icat edilen Toyoda ahşap el tezgahlarının birkaçını kullanan küçük bir fabrika kurdu.

Fabrikada üretilen kumaşlar ünlendi. Ne yazık ki işler iyi gitmedi ve bir sene sonra fabrika kapandı. Sakichi memleketine giderek çalışmalarını orada sürdürdü. Sakichi, çabalarına fon sağlamak için 1894’te yüksek verimli Toyoda sarma makinesini icat etti. Bu çok önemli bir icat oldu. Daha sonra Sakichi, Nagoya’da Toyoda’nın temsilcisi Ito Shoten Co.’yu kurdu. Bu daha sonra Toyoda Shoten Co. ve ardından Toyoda Shokai Co. oldu.

Toyota’nın Büyümesi

Sakichi satışlar iyi gitmeye başlayınca, elektrikli dokuma tezgahı icadı üzerine çalışmaya devam etti. 1896’da, Japonya’nın çelik ve ahşaptan yapılan ilk elektrikli dokuma tezgahını icat etti. Buhar gücüyle çalışıyordu ve üretkenliği ve kaliteyi artırdı. Yeni tezgahı beğenen birkaç müşteri, dokuma işletmesi açmak istediler ve ortaklık kuruldu. Ancak ekonomi kötüydü ve şirket zor zamanlar geçirdi. Sakichi şirketten ayrıldı ve yeni icatlar ve araştırmalar için Toyada Shokai Co’yu kurdu. Sakichi 1905 ve 1906’da elektrikli dokuma tezgahlarının daha gelişmiş formlarını icat ederek, verimliliği ve kaliteyi arttırdı. Ancak icatlarının birinde performans testi yapıldığında, Sakichi binayı ve ön testleri başkalarına emanet ettiği için test sonuçları o kadar olumlu değildi. Böylece, bir ürünün ticari denemede dikkatlice üretilmediği ve tamamen tatmin edici sonuçlarla tamamen test edilmediği sürece asla satılmaması gerektiğine dair sarsılmaz bir inanç geliştirdi.

Sakichi, 1911’de Noritake-Shinmachi’deki icatlarının kanıtlanması için bağımsız olarak işletilen Toyoda Jido Shokufu Kojo’yu (Toyoda Otomatik Dokuma Fabrikası) kurdu. Bu sırada, fabrika da eğirme faaliyetlerine başladığı için adı Toyoda Jido Boshoku Kojo (Toyoda Otomatik İplik ve Dokuma Fabrikası) olarak revize edildi. Birinci Dünya Savaşı sırasında canlı ekonomik koşullardan yararlanarak, eğirme ve dokuma işi her geçen yıl büyümeye devam etti. Bu elverişli koşullar altında sorunsuz ticari faaliyetler yürütmek amacıyla 1918 yılında Toyoda Boshoku (Toyoda Spinning and Weaving Co., Ltd.) akraba ve yakın arkadaşlardan gelen yatırımlarla kurulmuştur. Sakichi Başkan oldu, ancak şirket etkili bir şekilde Sakichi’nin damadı Risaburo Toyoda tarafından yönetildi.

Tip G

1918’de Toyota Boshoku’nun emin ellerde olduğundan ve sorunsuz çalıştığından emin olan Sakichi, Çin’e tek başına bir yolculuğa çıktı. Japonya’ya dönmeden önce Çin’deki, özellikle Şangay bölgesindeki dokuma endüstrisi hakkında ayrıntılı bir çalışma yaptı. 1919’da, orada neredeyse kalıcı olarak yaşama niyetiyle tekrar Şangay’a gitti. Bir üretim tesisi inşa etmek için bir alan satın alarak bir yıl geçirdi. Tamamlanan tesis, yaklaşık 33.000 metrekareyi (356.000 fit kare) kaplayan çok büyüktü.

Sakichi, tesisi 1921’de Toyoda Boshoku Sho (Toyoda Eğirme ve Dokuma İşleri) olarak yeniden düzenlemeden önce bir yıl boyunca tek mülk sahibi olarak işletti. Kendisini, otomatik bir dokuma tezgahı ve dairesel dokuma tezgahının geliştirilmesini tamamlamayı amaçlayan araştırmalara adadı.
Şangay ve Nagoya arasında gidip gelirken Sakichi, oğlu Kiichiro Toyoda ve astları ile birlikte otomatik bir dokuma tezgahının tamamlanmasına yönelik çabaları genişletmek için çalıştı. Çok sayıda otomatik dokuma tezgahının kurulduğu bir test tesisi ihtiyacının farkına varan Sakichi, 1923’te Aichi Eyaleti, Kariya’da Toyoda Boshoku Kariya Shiken Kojo’yu inşa etti. 1924 yılında, önemli patentler ve yeni buluş akışını takiben ve ticari denemeler yapılırken, aralıksız mekik-değişim Toyoda otomatik dokuma tezgahı Tip G tamamlandı.

‘Sihirli Dokuma Tezgahı’

Genç Sakichi’nin hayatını icat etmeye karar vermesinin üzerinden 30 yıldan fazla zaman geçti. Bu dokuma tezgahına takılan otomatik mekik değiştirme mekanizması, otomatik mekik değiştirmeyi ve yüksek hızlı çalışma sırasında herhangi bir hız kaybı olmadan atkı ipliği sağlamayı mümkün kıldı. Diğer özellikler arasında bir mekik değiştirme kılavuzu, atkı kopuşu otomatik durdurma, çözgü kopması otomatik durdurma ve otomasyon, koruma, sağlık ve güvenlik sağlayan diğer cihazlar yer alıyordu. Bu dokuma tezgahı, üretkenlik ve tekstil kalitesi açısından dünyanın en iyi performansını sağladı. O zamanlar dünyanın önde gelen tekstil makineleri üreticilerinden biri olan İngiltere’deki Platt Brothers & Co., Ltd.’den bir mühendis, hayranlıkla bu dokuma tezgahından “sihirli dokuma tezgahı” olarak bahsetti. Bununla birlikte, otomatik dokuma tezgahının icadı ve mükemmelliği, Sakichi’nin icat tutkusunu azaltmadı, çünkü dairesel bir dokuma tezgahının tamamlanması, onun ömür boyu arayışı olmaya devam etti.

Otomatik dokuma tezgahının başarılı bir şekilde geliştirilmesinin ardından, 17 Kasım 1926’da Toyoda Automatic Loom Works, Ltd.’nin (şimdi Toyota Industries Corporation) kuruluş toplantısı Nagoya Şehrindeki Toyoda Boshoku’nun merkezinde yapıldı. Toyoda Automatic Loom Works’ün kuruluşu 18 Kasım’da resmi olarak tescil edildi. Sakichi’nin damadı Risaburo Toyoda, Başkan seçildi. Kiichiro Toyoda, Genel Müdür’dü.

Toyoda Automatic Loom Works Ana Sözleşmesinde belirtildiği gibi, eğirme ve dokuma makinelerinin üretim ve pazarlamasına ek olarak, şirketin temel amacı “ilgili buluş ve araştırmanın peşinde koşmaktır.” Bu, Sakichi’nin deneyimlerinden kaynaklanan eşi görülmemiş bir kavramdı.

İcat Etmeye Adanan 63 Yıl

Type G otomatik dokuma tezgahı kısa süre sonra sadece Japonya’da değil, tüm dünyada tanınmaya başladı. İngiltere merkezli dünyanın önde gelen tekstil makineleri üreticisi Platt Brothers & Co., Ltd., Tip G otomatik dokuma tezgahının mükemmelliğine odaklanan bir patent hakları devri önerdi.1929’da Toyoda Automatic Loom Works, Platt Brothers ile Japonya, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ülkelerde G Tipi otomatik dokuma tezgahının üretim ve pazarlama haklarını sağlayan bir patent hakları devir anlaşması imzaladı. Bir Japon buluşunun dünya çapında tanınması ve yabancı bir şirketin patent hakları devri talebi, Japonya’nın teknoloji tarihinde gerçekten dikkate değer bir olaydı ve birçok Japona güven aşıladı. Sakichi Toyoda, 63 yılını icat etmeye adadığı için Ekim 1930’da vefat etti. Toyoda şirketlerinin manevi desteği olan şirket kurucusunu anmak için ölümünün birinci yıldönümünde bir anıt inşa edildi ve beşinci yıldönümünde bir Sakichi büstü dikildi. 1935’te sekiz Toyota şirketi ve 13.000’den fazla işçi vardı.

Fotoğraf: Pexels

YAZI: Pazarlamada Metafor Nedir?

Toyota İlkeleri

Kurumsal felsefelerini ifade etmek ve bunu tüm çalışanlar üzerinde iyice etkilemek için, Toyota şirketlerinin üst yönetimi, Sakichi Toyoda’nın ruhunu net bir şekilde kristalize etmek için ‘Toyota İlkeleri’ni bir araya getirdi.

  • Görevlerinize her zaman sadık kalın, böylece Şirkete ve genel iyiliğe katkıda bulunun.
  • Her zaman çalışkan ve yaratıcı olun, zamanın ilerisinde kalmaya çalışın.
  • Her zaman pratik olun ve anlamsızlıktan kaçının.
  • İş yerinde her zaman sıcak ve arkadaşça bir ev atmosferi yaratmaya çalışın.
  • Her zaman Tanrı’ya saygı gösterin ve her zaman minnettar olmayı unutmayın.

Sakichi’den Sonra Toyota

1934’de, çelik üretim tesisi ve deneme üretim tesisi tamamlandı. 1946’da,İkinci Dünya Savaşı için onarım tezgahları ihraç edildi (savaştan sonra Japonya’dan ilk ihraç edilecekler). 1949’da, Şirket hisseleri Tokyo, Osaka ve Nagoya Borsalarında listelenmiştir.

1952’de,Kyowa Fabrikası, motor üretimi ve otomobil montajı yaparak faaliyete geçti. 1953’de,Otomobil motoru (S-tipi benzinli motor) üretimine başlandı. 1966’da, Nagoya Şehri Bilim Müzesi’nde “Merhum Bay Sakichi’nin doğumunun 100. Yıldönümü” düzenlendi. Endüstriyel araç aylık üretimi 1.000 adede ulaştı. Şirket birçok ülkede çok sayıda ortakla yeni şirketler kurdu.

2010 ‘da Üretilen toplam otomobil sayısı 8 milyon adede ulaşıyor. 2014’de, şirket  Toyota Industries’in endüstrisini güçlendirmek için , ABD merkezli global bir satış finansmanı yönetimi şirketi olan Toyota Industries Global Commercial Finance, Inc. ve Toyota Industries Global Commercial Finance’ın ABD satış finansmanı iştiraki olan Toyota Industries Commercial Finance, Inc.’i kurar.

Fotoğraf: Toyota Europe Newsroom

Toyota’nın Pazarlama Stratejisi

1937 yılında Sakichi Toyoda tarafından kurulan Toyota Motor Corporation, otomobil üretiminin kalite sorunlarına öncülük eden ve odaklanan bir lider olarak ortaya çıkmıştır. Toyota, bir dizi güçlü ürün portföyü ile dünya çapında 190’dan fazla ülkede satış ve faaliyet göstermektedir . Dünya çapında 28’den fazla ülkede 50’den fazla denizaşırı imalat şirketi aracılığıyla otomobil ve bununla ilgili yedek parçaları üretmektedir. Toyota’nın sahip olduğu en büyük rekabet avantajlarından biri, dünya standartlarında ürünleri düşük fiyatlarla sağlama yeteneğidir .

Formula 1, GR Toyota Gazoo yarışları, Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı 2017 gibi birçok uluslararası etkinliğin bir parçası olmuştur . Toyota müşterileri 30-50 yaş aralığındandır. Toyota orta gelirli grup müşterilerine odaklanıyor ve para otomotiv aracı için değer üretiyor.

Toyota’da Covid 19 Etkisi

Business Today verilerine göre; 2020 Haziran’da koronavirüs salgını ile otomobil satışları yüzde elli düşerken, Toyota da dokuz yılın en az üç aylık karını elde etti.

Toyota sözcüsü Ryo Sakai brifingde, “Bazı bölgelerde toparlanma hızı, başlangıçta tahmin ettiğimizden daha hızlı oldu. Ancak virüs durumu, iş dünyasının görünümüne birçok belirsizlik yerleştirmeye devam ediyor ve tahminimizin değişme olasılığı görüyoruz” dedi.