İnsanlığın teknolojiyle olan gelişimi birçok değişimi de beraberinde getiriyor. Her zaman bir sonraki evreyi merak eden ve çalışmalara devam eden insanoğlu, elektriğin icadından günümüze kadar olan süreçte de elektrik akımını nerelerde kullanılabileceği üzerinde çalışmalar yapıyor. Elektriğe ait sayısız girişim, bilim adamları, şirketler ve devletler tarafından destekleniyor. Elektrikli araç alanında da çalışmalarıyla son 20 yıllık süreçte dikkatleri üzerinde toplayan Tesla bulunuyor.

Tesla Nedir ve Nasıl Kuruldu?

Tesla’yı Elon Musk Mı Kurdu? Tesla’yı Elon Musk kurmamıştır. Paypal’i sattıktan sonra elde ettiği geliri 3 şirkete yatırmıştır. Tesla’ya yatırım yapmıştır. Spacex ve Solarcity’i kurmuştur.

Tesla 2003 yılında Martin Eberdhard tarafından Kaliforniya’da kurularak, faaliyetlerine başlamıştır. Kuruluşundaki en temel sebep, 1979 ve 1985 yılları arasında gerçekleşen petrol krizi olarak gösterilebilir. Martin Eberdhard petrol krizi sürecindeki artan benzin fiyatlarından ve motorlu araçların doğaya verdiği zararlardan yola çıkarak, Silikon Vadisi’nde Tesla’yı hayata geçirmiştir.

Elon Musk, Tesla’ya 2004 yılında yatırımcı olarak girmiştir. 2008 yılından itibaren Ceo’luk görevini üstlenmiştir. Tesla’nın büyümesinde Elon Musk’ın vizyonu ve çevresinin büyük etkisi olmuştur.

Kurulduğu günden itibaren elektrikli otomobil üretimine yoğunlaşan Tesla, elektrikli spor otomobil, elektrikli binek otomobil gibi birçok farklı modelde sadece elektrikle çalışan otomobiller geliştirmiş ve satışa sunmuştur.

Nasıl Büyüdü?

Martin Eberdhard tarafından kurulduğunda ilk çalışmalarıyla dikkat çeken Tesla, daha sonra yatırımcılarında ilgisini çekmeye başladı. Elon Musk bu yatırımcılardan ilki oldu. PayPal’ı satan Elon Musk elde ettiği gelirin bir kısmını Tesla’ya yatırım yaparak kullandı. Elon Musk’ın yatırımından sonra Tesla, yatırımcıların daha fazla dikkatini çekmeye başladı ve Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page’den de yatırım almayı başardı. 2005 yılında gelindiğinde Tesla’nın, yatırımcılardan sağladığı finansman 50 milyon doların üzerine çıkmayı başardı.

Tesla aldığı bu yatırımları ar-ge çalışmalarında ve patent çalışmalarında iyi değerlendirerek, elektrikli ilk spor otomobili olan Tesla Roadster’ı piyasaya sürdü. Tesla Roadster piyasaya çıkarak, ilk yılında 2500 adet satma başarısı gösterdi.

 

Elon Musk ve Tesla

Tesla Elektrikli Otomobil Piyasasını Nasıl Değiştirdi?

Geliştirdiği yazılımla otomatik pilot (autopilot) özelliğini de elektrikli otomobillerine entegre eden Tesla, elektrikli araçlar adına çağın ötesinde bir işe imza attı. Otomatik pilot özelliğinin gelişmiş yapay zekasıyla sürüş deneyim oranını arttırdı. Büyük otomobil firmalarının da otomatik pilot girişimi bulunmasına rağmen, otomatik pilot üzerine geliştirdiği yazılımlarla halen sektörün en iyisi konumunda olmaya devam ediyor.

Elektrikli otomobil üretiminde rekabetin artmaya başlamasına vesile olan Tesla; Volvo, General Motors ve Chevrolet gibi markalarında elektrikli otomobil üretimine vesile oldu. Geleceğin araçları olacak elektrikli otomobillerinde devletler tarafından desteklenmesi, Tesla’nın büyümesine daha fazla ivme kazandırdı.

Tesla, Otomobil Pazarını Nasıl Etkiliyor?

Tesla, alıcılardan ve devletler tarafından aldığı olumlu geri dönüşlerle yoluna devam ederek, çalışmalarını sürdürüyor. Ürettiği elektrikli otomobillere getirdiği otomotik pilot özelliğiyle de birçok kişi tarafından tercih edilmeye başladı. Tesla, klasik otomobil sektöründe bulunan Mercedes, Volvo, Opel, Fiat ve benzeri birçok global markayı dönüşüme itiyor.

Tesla, Petrol ürünlerinin işlenmesiyle ortaya çıkan benzin, motorin ve benzeri yakıtlarla çalışan otomobillerin devrinin kapanacağının sinyallerini veriyor. Otomatik pilot ile de sürüş keyfini ve güvenliğini de artırıyor. Bu girişimleriyle klasik otomobiller ile yarışta öne geçti. Uygun fiyat politikasıyla ve yakıta harcanan maddi giderler de göz önüne alındığında klasik otomobil üreticilerini bir hayli zor durumda bırakacağa benziyor. Ayrıca Tesla, 2018 yılında Good Car Bad Car’ın verilerine göre 197.517 araç satışı gerçekleştirerek, en çok araç satışı gerçekleştiren ilk 20 şirketin içerisinde kendine yer buldu.

Tesla’nın Yıllara Göre Satış Adetleri:

2016 Toplam Satış: 76.297

2017 Toplam Satış 103.181

2018 Toplam Satış 245.162

2019 Toplam Satış 158.200 ( İlk 6 Ay )

Tesla’nın yıllara göre satış adedini incelediğimizde inanılmaz bir hızla yükseldiğini görüyoruz.  2019 2. çeyrek satış verisi beklentileri aşarak 95.200 olarak gerçekleşti. Bu durum Tesla’nın bu büyüme ivmesini sürdürürse, sektörün tüm dinamiklerini değiştirebileceğini gösteriyor.

Tesla Güvenlik Testinden 5 Yıldız Aldı!

Tesla Model 3 Euro Ncap tarafından yapılan güvenlik testinden 5 yıldız alarak, sağlamlık konusunda da iddialı olduğunu ortaya koydu. Çarpışma testlerinde yüksek puanlar alarak, Euro NCAP ‘dan 5 yıldız almayı başardı. Bu testin detaylı videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Gelecek Dönemde Neler Olabilir?

Bütün bu çalışmalarının ışığında borsada halka açılan Tesla, gelecek dönemde de Elon Musk’ın diğer şirketleriyle entegre çalışmalar yaparak, daha ileriye gidebilir. Elon Musk’a ait olan SpaceX ile entegre bir çalışma yapması şu anlık pek mümkün gözükmese de ileriki yıllarda uzay araştırmaları ve uzay görevleri için elektriğin gücünü kullanabilir.

Ayrıca otomobil sektöründe de kendini geliştirmeye devam ediyor. Elektrikli araçların kullanım oranlarının artmasıyla, teknolojiye tutunamayan klasik otomobil üreticilerini piyasadan silmesi mümkün gözüküyor. Otomatik pilot özelliği üzerinde de çalışmalarına devam eden Tesla, yüksek oranda güvenli sürüşü sağladığı gün, diğer firmaların bir hayli önüne geçeceği şimdiden konuşulanlar arasında. Ayrıca yazılım, ar-ge çalışmalarına uzun yıllar aktardığı fonlar ile elektrikli otomobil sektöründe liderliğini uzun yıllar koruyacağa benziyor.

Elon Musk’ın ortaya koyduğu girişimcilik ruhuyla hareket eden Tesla, aldığı yatırımlarla ilerisi için bir hayli umut vaat ediyor. Özellikle elektrikli otomobil üretimiyle kalmayan Tesla, Elon Musk’ın diğer şirketi Solar City ile ortak çalışmasıyla insanlığı doğal enerji kaynaklarına yönlendirmeye devam ediyor. Solar Roof (güneş panelleri) ve Power Wall ile güneş enerjisini elektriğe dönüştürerek, elektrik kazanımı sağlıyor. Özellikle Power Wall ile kullanıcının isteği doğrultusunda elektriğin ucuz olduğu saatler özellikle gece, bünyesinde elektrik depoluyor. Elektrik ücretinin yüksek olduğu saatlerde depoladığı elektriği kullanabiliyor.

Bu tür yatırımlar çerçevesinde elektrikli otomobil ve elektrikli sistemlerde diğer firmalara kıyasla başarılı olması mümkün olarak söylenebilir. Özellikle 2003 yılından itibaren elektrikli otomobiller üzerine yoğunlaşmaştı. Diğer firmalardan çok önce bu işi benimsemesi ve üretime geçmesi Tesla’nın şimdiden bir adım önde olduğunu gösteriyor.

İlerisi için şimdiden tam olarak bir şey söylemek mümkün olmasa da, teknolojiye kendini entegre edemeyen firmalar için Tesla silici güç olarak yerini almış durumda.

Tesla, Mavi Okyanus stratejisinin başarılı örneklerinden biridir. Otomotiv sektörünün kendi içindeki yoğun rekabete ve kızıl okyanusa girmedi. Kendi mavi okyanusunu oluşturdu. Şu an Tesla için henüz yolun başında olduğumuzu söyleyebiliriz. Sektörünün dinamiklerini baştan aşağıya değiştireceğe benziyor.